26.09.2023

Міжнародні партнерства – один з чинників стійкості українських громад. Що роботи громадам, які досі без партнера

Світлана Крижанівська-Блінова, експертка ініціативи Cities4Cities| United4Ukraine розбирається в новому дослідженні стійкості громад від Центру соціологічних досліджень, децентралізації та регіонального розвитку KSE Institute, розповідає про кейс партнерства українських міст і ділиться порадами, як громадам налагодити муніципальне партнерство.

Дослідження стійкості громад

“Стійка Україна 24 лютого 2022 року й нині – це не даність, а набір чинників та характеристик, які дозволили суспільству та інституціям впоратися з першим шоком і рухатись далі”, – так починають свою колонку з результатами дослідження Андрій Дарковіч та Мирослава Савісько з Центру соціологічних досліджень, децентралізації та регіонального розвитку KSE Institute.

В чому ж причина стійкості українських громад?

Команда дослідників  KSE Institute  спробували розібратися в цьому питанні і провели велике дослідження органів місцевого самоврядування. В результаті, на основі статистичних даних авторам вдалось виокремити основні причини стійкості українських громад, серед яких – більша кількість громад – партнерів.

В статті йдеться, що угоди про співробітництво з громадами як за межами України, так і в Україні – мають позитивний вплив на всі три виміри стійкості — готовність, адаптацію та надійність. Дослідники пояснюють це тим, що якщо органи місцевого самоврядування підписували угоди до повномасштабної війни, вони мали необхідні горизонтальні зв’язки для швидкого обміну ресурсами, досвідом та найкращими практиками у кризові перші місяці, тижні й на момент опитування.

Львів і його міста-побратими

Важливість міжмуніципальних партнерств українські громади, зокрема і Львів,  побачили вранці 24 лютого. За перші 50 днів війни Львів отримав 170 фур гуманітарної допомоги, від муніципалітетів-побратимів, яку місто скерувало далі.

“Міста – партнери Львова, яких на той час було 18, обривали телефонами із запитаннями – як і чим негайно допомогти”, – ділиться спогадами Тетяна Хабібрахманова, керівниця міського управління зовнішніх зв’язків та промоції Львова. – Ми розуміли два моменти: Львів повинен допомагати інших містам та допомагати людям, які приїжджали сюди з усієї України. Зважаючи на це, ми одразу сформували список необхідної допомоги: ліки, харчі довготермінового зберігання, щоб ми могли їх передавати містам на сході, а також техніку, зокрема генератори. З цим переліком ми формували наші списки до закордонних партнерів і буквально з другого дня до Львова почали їхати фури із допомогою, яку вже далі місто перенаправляло у інші громади”.

За перші 50 днів війни Львів отримав 170 фур гуманітарної допомоги, від муніципалітетів-побратимів, яку місто скерувало далі
За перші 50 днів війни Львів отримав 170 фур гуманітарної допомоги, від муніципалітетів-побратимів, яку місто скерувало далі

Після гуманітарної підтримки співпраця із містами-побратимами Львова поглибилась. Львів розпочав важливий проєкт – розбудову національного реабілітаційного центру UNBROKEN, де військові та цивільні можуть отримати найкращу медичну допомогу – хірургію, протезування, реконструктивну хірургію та реабілітацію. До проєкту долучилися міста-партнери Львова Фрайбург та Вільнюс, а також столиця Польщі Варшава. Їм присвячені окремі поверхи реабілітаційного корпусу. Фінансова підтримка від партнерів дозволила реконструювати та відкрити реабілітаційний корпус у рекордно швидкі терміни – 3 місяці, а це важливо у час, коли щодня до міста прибувають поранені. І важливо, що ця співпраця є двосторонньою – тепер вже європейські міста та лікарі вчаться в України стійкості та вивчають кейси медичного досвіду.

Фінансова підтримка від міст-партнерів дозволила реконструювати та відкрити реабілітаційний корпус UNBROKEN у Львові у рекордно швидкі терміни - 3 місяці, а це важливо у час, коли щодня до міста прибувають поранені.
Фінансова підтримка від міст-партнерів дозволила реконструювати та відкрити реабілітаційний корпус UNBROKEN у Львові у рекордно швидкі терміни - 3 місяці, а це важливо у час, коли щодня до міста прибувають поранені.

Вікно можливостей для налагодження партнерств

Про це – яскравий кейс партнерств у Копичинецької громади. З початку повномасштабного вторгнення Копичинецька територіальна громада прийняла велику кількість внутрішньо переміщених осіб. Завдяки міжнародній співпраці вони змогли забезпечувати гуманітарні потреби своєї громади та працювати на розвиток і допомогу іншим. Про це розповідає Богдан Келічавий, голова громади:

“Вже через 3 місяці від початку повномасштабного вторгнення громада підписала партнерство зі шведським містом Хьор. Зараз партнерські міста працюють над подачею спільної проєктної заявки, адже міжнародна співпраця відкриває можливості спільної участі у міжнародних програмах та грантах.

Тільки за 2023 рік кількість партнерів Копичинецької громади поповнилася на ще три міста партнери – Брюгге (Бельгія), що від початку повномасштабного вторгнення допомагає громаді гуманітарно, надсилаючи різноманітне забезпечення для лікарні та комунальних підприємств. Місто-партнер Амасра (Туреччина), а також місто-партнер Каварзере в Італії, з яким Копичинецька громада підписала партнерство завдяки підтримці Cities4Cities| United4Ukraine”.

Також важливий приклад співпраці – гуманітарна допомога, зокрема через програму PHOENIX в рамках проєкту Cities4Cities| United4Ukraine, яка за підтримки німецького уряду у 2023 році закупила та скерувала в українські громади понад 50 одиниць комунального транспорту.

Тестування пожежного автомобіля для Білгород-Дністровського, який передали у Німеччині в рамках роботи проєкту Phoenix.
Тестування пожежного автомобіля для Білгород-Дністровського, який передали у Німеччині в рамках роботи проєкту Phoenix.

Що роботи громадам, які досі без партнера

1. Створіть свій профіль на порталі https://cities4cities.eu

На початку роботи проєкту Cities4Cities United4Ukraine ми зрозуміли, що європейським містам елементарно складно знайти інформацію про українські громади англійською мовою. Тому ми створили портал, де кожна громада України, яка шукає партнера може створити свій профіль англійською. Ми з допомагаємо на усіх етапах підготовки цієї інформації – від ідеї до перекладу. Важливо розповідати про те, які пріоритетні напрямки розвитку громади, обов’язково робимо акцент на стійкості громади у час війни та сміливості – це те, що зачіпає і викликає захоплення. До кінця року на сайті вже будуть профілі понад 300 громад.

Ще для 200 громад команда проєкту розробить профілі у 2024 році. Якщо ви шукаєте громаду-партнера, будь ласка, напишіть нам: [email protected].

2. Створіть відділ міжнародної співпраці або призначте відповідальну людину

Це завдання №1. Без англомовного проєктного менеджера розвиток партнерства буде суттєво повільнішим. Звісно, бувають винятки, але покладатися на них – не варто.

Наступний етап після налагодження співпраці – це спільні проєкти. А для того, щоб добре написати проєкт – у команді важливо мати людину, яка вміє це робити.

У Львові, на базі досвіду міста та інших сильних громад ми проводимо резиденції ідей з міжнародної співпраці. Де фахівці діляться досвідом, як налагоджувати, підтримувати, розвивати партнерства. Та навчають проектному менеджменту. Наступна така резиденція у Львові 19-20 жовтня у Львові. Будь ласка, слідкуйте за початком реєстрації на сторінці проєкту.

В дослідженні KSE також наголошують на важливості розвивати кадровий ресурс в сільських та селищних громадах. 

“Щонайменше 84% громад до реформи децентралізації не мали досвіду проєктного менеджменту. Навички роботи з даними, проєктного менеджменту та стратегічного планування є ключовими не лише для стійкості, а й для відбудови.

Без збільшення уваги до спроможностей сільських та менших за розміром міських громад вони не зможуть рівноцінно конкурувати за ресурси донорів для відбудови, а розрив між великими містами та рештою громад лише зростатиме”.

3. Знайомтесь і беріть участь у тематичних форумах

Перевірено: найшвидше та найефективніше зав’язати партнерство – зустрітися та познайомитися особисто з потенційним партнером. У Європі, в Україні зараз достатньо форумів та нетворкінгових подій, де можна це робити.

Один з цікавих кейсів останніх днів – у Італії відбулась зустріч між італійськими та українськими мерами. Господарі запропонували своїм колегам, окрім офіційних зустрічей, провести товариський футбольний матч. Голова Копичинецької громади, Богдан Келічавий, познайомився із мером італійської громади Cavarzere (неподалік Венеції) просто на футбольному полі. Вже наступного дня вони підписали меморандум про співпрацю.

Cities4cities| United4Ukraine за останні півтора роки організував кілька форумів партнерств: у Швеції, Польщі, Німеччині – завдяки особистим зустрічам вдалося налагодити партнерства для близько 40 українських громад.

Найближчий форум, на який варто поїхати: Європейський тиждень регіонів та муніципалітетів, 9-12 жовтня, Брюссель. Деталі та реєстрація тут: https://europa.eu/regions-and-cities.

4. Шукайте людей зі своїх громад по всьому світу

Вони – справжня суперсила. Згадайте про знайомих, сусідів, які переїхали жити за кордон. Чи евакуювалися через війну. Можливо, хтось із них зараз працює із муніципалітетом цієї країни? Або із громадськими організаціями, чи фондами? А може тепер його/її сусід – працівни/ця цього муніципалітету? Ми знаємо кілька випадків, коли так і започаткувалося партнерство.

Крім цього, такі люди – найкраще підтримуватимуть партнерство у цій країні. Коли ми шукали перекладачів-волонтерів для форуму партнерств Україна – Швеція, до нас приєдналися чудові люди, українці, які з різних причин зараз живуть у Швеції. Цікаво, що вони не просто стали перекладачами, а активно підтримують та супроводжують партнерство.

Довідка 

Cities 4 Cities | United 4 Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022. Сities 4 Cities було засновано містом Зіндельфінген (Німеччина) під патронатом Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи. United 4 Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів (Україна) за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida).