31.01.2024

Європейська програма Interreg регіону Балтійського моря запрошує українські організації до участі в проектах

Переклад статті  Програма Балтійського моря INTERREG підготувала ініціатива Cities4Cities | United4Ukraine

Підтримка України з боку Європейського Союзу та його держав-членів у регіоні Балтійського моря відкриває можливості для посилення співпраці між українськими організаціями та організаціями в країнах регіону Балтійського моря. 

Координатори Стратегії ЄС для регіону Балтійського моря значно розширили свою взаємодію з українськими зацікавленими сторонами, особливо в контексті зусиль України з відновлення та переговорів про вступ до ЄС. Проекти цієї програми спрямовані на подолання наслідків війни, що триває в Україні, допомогу в управлінні кризою біженців та зміцнення соціальної стійкості в регіоні Балтійського моря. 

В цей момент Interreg Baltic Sea Region не надає цільового фінансування українським організаціям, проте Програма вивчає можливості їх залучення, визнаючи багатообіцяльний потенціал співпраці. Interreg Baltic Sea Region запрошує українські організації до участі в проектах в ролі асоційованих організацій. Цю можливість можуть розглядати як поточні проекти, так і нові проектні заявки.

Поточні проекти

Українські організації можуть долучатися до поточних проектів як асоційовані організації та брати участь у різних заходах проекту. Партнери проекту можуть покривати деякі витрати українських організацій, коли вони долучаються до проектної діяльності. Проекти також можуть організовувати деякі проектні заходи в Україні (наприклад, семінари або тренінги) після консультацій з Органом управління/Спільним Секретаріатом Програми. Подальші вказівки можна знайти в Посібнику.

Участь в майбутніх конкурсах

Українські організації також можуть долучитися до третього конкурсу основних проектних заявок, а також взяти участь у розробці нових проектів в ролі асоційованих організацій. Разом партнери проекту та асоційовані організації з України можуть планувати проектну діяльність, яка принесе взаємну вигоду. Хоча з бюджету Програми не передбачено спеціального фінансування для українських організацій, партнери проектів можуть планувати покриття деяких витрат для українських організацій. Проекти можуть планувати поїздки в Україну або організацію заходів. Заявники можуть знайти більш детальну інформацію у розділі для заявників. 

Залучення регіонального фінансування на підтримку України

Водночас Програма активно шукає можливості для залучення регіональних інструментів фінансування, які підтримують Україну. Наприклад, Шведський інститут пропонує фінансування, спрямоване на зміцнення зв’язків між поточними проектами та українськими організаціями. Поточний конкурс заявок Шведського інституту триває до 15 лютого 2024 року.

Подолання наслідків війни

Поки Програма вивчає можливості залучення українських організацій, інші проекти вживають заходів для подолання наслідків війни, що триває в Україні. 

У проєкті BSI_4Women органи державної влади та організації з підтримки бізнесу допомагають жінкам-біженкам з України та інших країн започаткувати власний бізнес і стати активними членами громади. Починаючи з січня 2023 року, проєкт створив регіональні мережі зацікавлених сторін у Польщі, Норвегії, Данії, Естонії, Литві, Латвії та Швеції. Ці мережі, спираючись на місцевий та регіональний досвід, відіграють важливу роль у підтримці динамічних жінок-підприємниць та формуванні цільових програм для жінок-мігранток. Натхненні успіхом регіональної інноваційної системи польського Підкарпатського воєводства, партнери проекту наразі розробляють інкубаційну програму. Ця програма має на меті надати потужну підтримку підприємницьким прагненням жінок-біженців з України та інших країн.

У проекті KidsLikeUs педагоги, державні органи влади та неурядові організації досліджують, як контакт з природою та звернення до всіх органів чуття може покращити психічне здоров’я дітей, які пережили травматичний досвід. Партнери проекту разом із відданими своїй справі педагогами та волонтерами розробляють інструменти та методи, які допоможуть дітям з України та їхнім опікунам. Здійснюючи практичні кроки для реалізації цього бачення, наприклад, у Швеції партнери організували серію занять з йоги на основі нейронаук. Тим часом у Фінляндії розробляються передові прототипи з використанням технології RFID (радіочастотної ідентифікації) та виявлення руху. В Естонії в рамках проекту розпочато створення новаторського Сенсорного саду супергероїв. 

Обидва проекти сприяють досягненню цілей Стратегії ЄС для регіону Балтійського моря у сферах політики “Інновації” та “Охорона здоров’я“. Тільки завдяки справжній співпраці та партнерству ми можемо досягти значущих змін!

Додаткова інформація від Cities4Cities | United4Ukraine

Вже зараз стартував 3-тій конкурс проектів, до якого теж можуть долучитися громади з України. Зокрема, можна подавати проекти в 2-х тематичних сферах:

–        розбудова інноваційного суспільства (зокрема проекти з диджиталізації та подолання суспільних викликів)

–        суспільства що прагнуть кліматичної нейтральності (проекти спрямовані на подолання наслідків зміни клімату) 

До 17 квітня 2024 року охочим організаціям необхідно подати свої проектні ідеї, а до 21 червня — підготувати повну проектну заявку.