08.02.2024

Європейська програма URBACT тепер доступна українським містам

З 1 січня українські та молдавські громади можуть долучатися до загальноєвропейської програми URBACT. Для цього ЄС додатково виділив 2 млн євро. Українські громади зможуть долучатися до заходів, тренінгів та тематичних мереж програми, що дозволить українським містам більш активно співпрацювати на європейському рівні та брати активну участь у європейській інтеграції України. 

Фактично, такий інструмент на початку дозволить українським містам доєднатися до вже створених мереж, а не конкурувати на рівні з іншими європейськими містами.

Експерти Cities4Cities | Untied4Ukraine під час фестивалю міст URBACT в Пантініб Франція, 2022 рік
Експерти Cities4Cities | Untied4Ukraine під час фестивалю міст URBACT в Пантініб Франція, 2022 рік

Які інструменти пропонує програма

Найперше, програма створює тематичні мережі з європейських міст, які працюють над впровадженням певних політик чи подоланням певних викликів місцевого розвитку, які є спільними для всього Європейського союзу. 

Мережі бувають трьох типів:

Мережа планування дій (Action Planning Network) спрямована на спільну розробку містами інтегрованого плану розвитку для подолання певного спільного виклику. 

На період з 1 червня 2023 року по 31 грудня 2025 року таких мереж створено 30. З переліком мереж можна ознайомитися на сайті програми. В середньому мережа складається із 10 партнерів. Це переважно міста понад 50 тис. населення, міські агломерації (часто в м’якій формі асоціацій органів місцевого самоврядування), агенції місцевого розвитку. 

Учасники мережі не лише співпрацюють між собою, але й отримують консультації від експертів програми як краще мобілізувати місцевий потенціал для вирішення викликів за допомогою URBACT методу, який передбачає максимальну партисипацію та інклюзивність під час розробки місцевих політик.

Мережа передачі знань (Transfer network), в рамках якої одне місто ділиться успішними практиками з іншими містами, а ті своєю чергою, — адаптують напрацьовані колегами рішення до власних потреб.

З переліком таких мереж можна також ознайомитися на сайті. Серед відкритих зараз мереж цього типу, грецьке місто Піреус ділиться досвідом розбудови інноваційного і сталого підприємництва пов’язаного з використанням водних ресурсів з 4 іншими європейськими містами.  У іншій мережі місто Барнслі (нас. 96 тис.) у Англії ділиться досвідом створення робочих місць із високою доданою вартістю за допомогою технологізації та диджиталізації.

Мережа передачі інновацій (Innovative transfer network) 

В цих мережах міста, які розробили інноваційні рішення для розв’язання певних проблем в рамках іншої європейської програми –  Urban Innovative Action, будуть передавати свої розробки іншим зацікавленим містам.

З 10 січня до 20 березня триває прийом заявок на створення таких мереж. Після цього українські заявники зможуть доєднатися до створених мереж поза конкурсом. Однак, важливо зазначити, що до кожної із мереж головний аплікант зможе доєднати лише одного українського партнера.

Вже зараз українські міста можуть ознайомитися із 21-м потенційним заявником і інноваційними рішеннями, які вони розробили. Очікується, що програма затвердить 10-12 таких мереж. Робота мережі триватиме 24 місяці. За цей час партнери мають вивчити інноваційну практику, адаптувати її до своїх потреб та застосувати у вигляді конкретних політичних рішень на місцевому рівні.

Заходи, тренінги та інші активності

URBACT регулярно проводить тематичні тренінги та семінари на різні пріоритетні для програми теми, збирає кращі практики, а також проводить великий Фестиваль міст, де висвітлюються ключові здобутки роботи в мережах.

Що можуть зробити українські міста вже зараз?

По перше, українські міста можуть вивчити тематичні мережі і сконтактувати з їх учасниками, щоб виявити бажання долучитися до проектів. Серед учасників програми — багато європейських міст, тож цілком можливо, що Ваше місто-партнер вже активно бере участь в цій програмі.

По друге, рекомендуємо слідкувати за інформацією про заходи URBACT для українських міст на сайті програми. Офіційну інформацію про новинки програми можна також отримати на сторінці Департаменту координації міжнародної технічної допомоги КМУ.

 Cities4Cities | United4Ukraine буде також уважно стежити за новинками програми і інформувати вас про нові можливості.

 

Авторка: Марта Супрун, експертка з міжнародної співпраці Cities4Cities | Unite4Ukraine

 

Довідка

Cities4Cities | United4Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022.  United4Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів (Україна) за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida). Сities4Cities було засновано містом Зіндельфінген (Німеччина) під патронатом Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи.