06.07.2023

Нові програми для України та роль міст-побратимів: ключові висновки з Urban Forum у Брюсселі

Чи не найбільша зустріч мерів великих європейських міст Brussels Urban Summit тривала 13-15 червня.  Понад 360 мерів та 1000 представників міст з усього світу. Команда Cities4Cities United4Ukraine, разом з мерами Львова і Зіндельфінгена працювали в Брюсселі, щоб збільшити можливості та інструменти для співпраці між українськими та іншими європейськими містами.

Як налагоджувати контакти із Брюсселем, які нові програми чекають на українські громади та чому важливо налагоджувати партнерства із європейськими містами: важливі підсумки для українських міст з Брюсселю від Марти Супрун, експертки з міжнародної співпраці Сities4cities United4Ukraine.

Під лежачий камінь вода не тече

Європейська комісія відкрита і зацікавлена у прямій комунікації з українськими громадами, адже саме на місцевому рівні реалізовуються всі основні ініціативи визначені на державному рівні. 

Тому, важливо мати присутність в Брюсселі. Саме тому, майже всі європейські асоціації місцевого самоврядування країн ЄС мають свої представництва в Брюсселі, які займаються лобіювання інтересів, слідкують за змінами законодавства та моніторять можливості. До слова, нещодавно Львів відкрив офіс в Брюсселі. Так, до речі, роблять багато європейських міст чи регіонів.

Окрім цього, Європейська комісія має можливість запрошувати українців на тематичні семінари та форуми і навіть покривати витрати на участь, якщо ви будете активно комунікуватими. До прикладу, в рамках нашого проєкту 5 представників українських громад візьмуть участь у семінарі в Брюсселі 21-22 червня, присвяченому реалізації Нового Європейського Баухаузу.

Багато можливостей для навчань пропонують також Угода мерів. Наступного тижня у Львові відбудеться Lviv Urban Forum, де Угода мерів презентує можливості. 

Наявні програми для України недовикористовуються

Вже зараз є можливості для фінансування проектів з відбудови та розвитку. Зокрема в березні Європейська комісія виділила 300 млн. євро для України через Європейський інвестиційний банк. Визнають, що існує проблема з складними процедурами участі в програмах, особливо для невеликих громад, однак комунікувати свої потреби та писати заявки точно потрібно.

Також, приймаються заявки на проекти транскордонного співробітництва, серед яких Польща-Україна, Румунія-Україна, Угорщина-Румунія-Словаччина-Україна, Програма Чорного моря, Дунайська програма. Більшість з цих програм доступні для областей України, які мають спільний кордон з ЄС, хоча Дунайська програма нещодавно була розширена на всю територію України.

Також, Україна знаходиться в процесі підписання окремих угод про приєднання до загальноєвропейських програм. Деякі з них, як Horizon, Сreative Europe, Civil Protection mechanism, Life та інші вже підписані. Водночас, угода між країною та Європейською комісію має бути підписана та етапі вже контрактування, тому вже зараз можна подаватися на програми, які очікувано будуть підписані до кінця року. 

Зокрема, цікавою для розвитку міжнародного партнерства є програма – CERV (Citizens, Equality, Rights and Values). Зокрема, до вересня триває прийом заявок для підтримки партнерства між містами, що має на меті розвиток діалогу, взаєморозуміння і співпраці між громадянами на місцевому рівні. Очікується, що уряд України підпише угоду найпізніше в жовтні, а контракти Європейська комісія підпише лише в листопаді-грудні.=

При написанні заявок важливо детально читати умови участі та максимально адаптувати проектну заявку до них. За статистикою лише 10% поданих заявок отримують фінансування, тому не варто засмучуватися в разі невдач. Чим більше заявок, тим більше шансів.

Нова програма для України 

З наступного року Європейська комісія відкриє програму з підтримки відновлення України. Консультації щодо програми вже зараз активно ведуться в Брюсселі та в Києві. Програма буде дуже схожою до структурних фондів, якими користуються країни-члени ЄС. 

Оперуватиме коштами Уряд України, але 40-60% мають бути обов’язково скеровані для реалізації локальних проектів з відбудови в громадах, – кажуть у Єврокомісії. Механізм оперування коштами поки не зрозумілий, але для реалізації проектів громадам точно будуть необхідні нові навички та фахові працівники зі знанням англійської.

Партнерства відкривають можливості

Навіть якщо зараз Україна не має доступу до всіх можливих програм з розбудови спроможностей INTERREG, європейські партнери українських громад можуть запросити вас до участі в будь якому європейському проекті у статусі спостерігача, зовнішнього експерта чи партнера. 

Тому, якщо ви маєте партнера в ЄС, який активно бере участь в Європейських програмах – подумайте разом, до яких програм було б цікаво долучитися як партнери.

Якщо у Вас досі немає партнера в Європі, звертайтеся до Cities4Cities United4Ukraine.

Довідка 

Cities4Cities United4Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022. Сities4Cities було засновано містом Зіндельфінген (Німеччина) під патронатом Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи. United4Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів (Україна) за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida).