29.01.2024

Топ важливих подій для громад у світі — календар 2024

Участь в міжнародних подіях часто дозволяє громадам знайти партнерів для співпраці та реалізації спільних проектів у світі. Однак, які саме події у 2024 році є найбільш актуальними серед великої кількості міжнародних заходів? Експерти Cities4Cities | United4Ukraine підготували для вас перелік тих, на які точно варто звернути увагу, якщо ваша громада планує виходити на міжнародний рівень.

Загальносвітовий рівень

UCLG  і міжнародна мережа асоціацій

Асоціації місцевого самоврядування є потужним інструментом міжнародного співробітництва. На світовому рівні вони об’єднані в мережу — Світову організацію міст та місцевих урядів (UCLG), яка проводить глобальні дослідження з питань актуальних для місцевого самоврядування, лобіює необхідні політичні рішення для пом’якшення теперішніх проблем і викликів та сприяє глобальному обміну досвідом.

Найближча подія в 2024 році відбудеться в Барселоні 19-23 лютого, яка об’єднає не лише місцевих політиків та асоціації, але й громадські організації та інші організації-партнери для побудови глобальних зв’язків для розв’язання проблем місцевого самоврядування.

Європейським відділенням цієї організації є Рада Європейських регіонів та муніципалітетів (CEMR), яка об’єднує 60 асоціацій членів з 40 країн Європи. Асоціація міст України є серед цього числа, а отже участь у таких конференціях глобального рівня є відкритою для українських громад. Цікаво, що на сайті CEMR є перелік всіх асоціацій-членів, які анонсують свої тематичні та щорічні події, до яких можна долучитися.

ICMA

Інша потужна організація, яка працює з місцевим самоврядування на світовому рівні є Міжнародна асоціація місцевих менеджерів (ICMA). У багатьох країн політичні і виконавча функції голови громади розділені і ця організація об’єднує саме представників виконавчої влади.

Найближча подія цієї організації відбудеться у Пітсбургу, Штат Пенсильванія, США 21-25 вересня цього року.

Ця організація також відкрита до співпраці з Україною. Для прикладу нещодавно виконавчий директор цієї організації в Європі відвідав місто Копичинці Тернопільської області. Про це на своїй сторінці повідомив мер громади і голова міжнародної платформи Всеукраїнської асоціації ОТГ Богдан Келічавий.

Джерело: Facebook-сторінка міського голови Копичинців Богдана Келічавого
Джерело: Facebook-сторінка міського голови Копичинців Богдана Келічавого

Metropolis

Для великих міст та агломерацій на світовому актуальними будуть події організації Metropolis. Поки лише Київ є членом цієї організації, але, як нам відомо, кілька інших міст України ведуть перемовини про членство також.

Заходи ООН

В структурі організації ООН є також організації, які працюють над сталим розвитком міст. Зокрема, UN-Habitat, яка активно допомагає українським громадам, що зазнали руйнувань під час сучасної російсько-української війни, раз на 2 роки проводить Світовий урбан форум. Цьогоріч форум відбудеться в Каїрі 4-8 листопада.

Європейський рівень

Події Європейської комісії

На європейському рівні рекомендуємо в першу чергу звернути увагу на ті події для громад, які організовує відповідний директорат Європейської комісії – DG regio.

Найбільшою подією в році для місцевого самоврядування в Європі є Європейський тиждень міст і регіонів, який щорічно проводиться у 2 тиждень жовтня. Реєстрація на подію є відкритою для всіх охочих, та відкривається приблизно в серпні. Тут зустрічаються представники міст і регіонів та топ чиновники Європейської комісії, презентуються кращі практики, а також проекти та можливості на рівні ЄС. 

Українські мери та команда Cities4Cities | United4Ukraine під час Європейського тижня регіонів та міст
Українські мери та команда Cities4Cities | United4Ukraine під час Європейського тижня регіонів та міст

Також, європейські програми, які надають фінансування на розвиток міжрегіональної та міжмуніципальної співпраці і знаходяться у підпорядкуванні DG Regio, проводять свої інфо дні та конференції для нетворкінгу потенційних заявників. Детальніше про програми в яких може брати Україна ми розповідали раніше.

Зокрема, для тих, хто хоче брати участь у новій програмі Interreg Europe, яка цього року відкрилася для України, надзвичайно корисною буде конференція “Європа, давайте співпрацювати!”, яка відбудеться 20-21 березня у Антверпені.

Особливо актуальною ця подія буде з огляду на те, що українські громади можуть не лише подаватися на нові конкурси проєктів, але й долучатися до проектів, які ве реалізуються.

Важливо зазначити, що ще однією можливістю співпраці з регіонами ЄС, є співпраця з Балтійською програмою, яка готова залучити партнерів з України до проектів в регіоні.

Події Комітету регіонів

Комітет регіонів — це важливий орган ЄС, який консультує Європейську комісію з питань актуальних для місцевого розвитку в ЄС. До нього входять 329 членів з усіх країн-членів ЄС. Цей орган є фактично основним голосом громад і регіонів в ЄС. Також, з початку війни при Комітеті регіонів створено Альянс міст і регіонів за відбудову України, який активно займається промоцією підтримки українським громадам на європейському рівні та щомісяця проводить засідання онлайн, до якого можуть долучатися також і українські громади.

Зокрема, під час найбільшої щорічної події Комітету Регіонів – 10-того Європейського саміту міст та регіонів, який відбудеться в Монсі, Бельгія 18-19 березня 2024 року, відбудеться окрема панельна дискусія про децентралізовану підтримку відбудови України.

Члени Альянсу міст і регіонів за відбудову України під час виїзного засідання у Львові
Члени Альянсу міст і регіонів за відбудову України під час виїзного засідання у Львові

Події під патронатом Європейської Ради

Європейська рада є однією із 3-х найважливіших інституцій ЄС, яка складається з глав держав-країн членів та визначає ключовий вектор європейської політики. Країни обіймають президентство в Європейській раді почергово по пів року. В першій половині 2024 року президентство обійматиме Бельгія, а в 2 половині 2024 року — Угорщина.

В рамках президентства Бельгії, зокрема планується ряд подій для місцевого самоврядування. Зокрема, 15 березня відбудеться конференція для місцевих і регіональних лідерів “Трансформація зеленої угоди і реальні дії на місцях”, яка об’єднає понад 550 мерів з цілої Європи.

Події Ради Європи

При Раді Європи, основною метою якої є забезпечення прав людини і членом якої є також Україна, створений спеціальний орган, який працює на місцевому рівні — Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи. Цей орган сприяє посиленню демократії на місцевому рівні та впроваджує європейську хартію місцевого самоврядування в країнах членах.

Конгрес регулярно проводить засідання, найближче заплановане на 26-28 березня у Страсбурзі. Україна має 24 делегати до Конгресу, які можуть піднімати на засіданні важливі для Українських громад теми.

Події тематичних європейських мереж

Також, в Європі існує розгалужена мережа тематичних організацій для місцевого самоврядування. Серед них, наприклад Energy Cities, Угода мерів, Net Zero Cities, Euro cities. тощо.

Всі ці мережі проводять свої тематичні та щорічні події. Часто, щоб взяти участь у конференції потрібно бути членом мережі, або висловити такий намір. Серед великого переліку подій, які відбудуться протягом року рекомендуємо українським громадам звернути увагу на 10-ту Європейську конференцію сталих міст та містечок, яка відбудеться 1-3 жовтня в Альбруку, Данії.

Конференції з відбудови України

Особливо важливими міжнародними подіями для українських громад є конференції з відбудови, які щороку збирають ключових партнерів України. Перша з таких конференцій, яка організовується урядом України пройшла в Лугано, Швейцарії у 2022 році. У 2024 році така конференція пройде в Берліні 11 червня. Склад делегації від України традиційно формує Уряд України.

Конференція з відбудови України в Лондоні, 2023 рік
Конференція з відбудови України в Лондоні, 2023 рік

Також, існує низка ініціатив окремих урядів держав, громадських організацій чи бізнесів, які проводять тематичні події з відбудови України. 

Серед таких, наприклад події  Rebuild Ukraine, які ініційовані будівельним бізнесом та проводяться у співпраці з Асоціаціями місцевого самоврядування та урядом. Ця конференція щорічно проходить у Варшаві — в 2024 році вона відбудеться 12-14 листопада. На цьому заході, українські громади можуть презентувати власні проекти з відбудови та шукати потенційних партнерів.

Зокрема, ініціатива Cities4Cities | United4Ukraine проводить щорічний Lviv Urban Forum, який відбудеться 27-29 червня і вже відкрив реєстрацію на безкоштовну участь для громад.

Автор: Марта Супрун, експертка з міжнародної співпраці Cities 4 Cities | United 4 Ukraine


Довідка:

Cities4Cities | United4Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022.  United4Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів (Україна) за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida). Сities4Cities було засновано містом Зіндельфінген (Німеччина) під патронатом Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи.