Народницька громада

Житомир
Population:

Населення – 9,458
чоловіки – 4507
жінки – 4951
дітей до 18 років – 1159
пенсіонери – 2726
особи з обмеженими можливостями – 405
внутрішньо переміщені особи – 315

Включає в себе 65 населених пунктів 64 села та селище міського типу Народичі, що є адміністративним центром. До складу громади входять п”ять старостинських округів.
Адміністративний центр громади селище міського типу Народичі – 2978 ос

Одна із перших об’єднаних територіальних громад в Житомирській області, утворена внаслідок децентралізації 2015 року та охопила всю територію колишнього Народицького району.

Розташована на мальовничих берегах річки Уж.

Вихід граніту на поверхню, річка Уж поблизу Народичів
Вихід граніту на поверхню, річка Уж поблизу Народичів Source

Історія

Сучасне селище Народичі існує з середини 16 століття, хоч археологічні дослідження вказують на існування тут поселень ще в часи середньо кам’яної та бронзової доби.

Ці землі стали місцем драматичних подій Другого зимового походу УНР, або Листопадового чину, що мав на меті підтримку повстанського руху проти більшовицької окупації України у жовтні-грудні 1921 року. Повстанський рух набрав зокрема великого масштабу через вивезення до Росії українського хліба та створення більшовиками штучного голоду в Україні. Зокрема в селі Базар, що входить до Народницької громади, 21 листопада 1921 року були розстріляні 329 полонених вояків армії УНР, представників майже всіх областей сучасної України.

Меморіал пам’яті в селі Базар було встановлено в 2000 році, коштом українців Великої Британії, зокрема нащадками учасників Зимового походу, яким вдалося емігрувати втікаючи від радянських репресій.

Урочистості до 100-ліття Базарської трагедії
Урочистості до 100-ліття Базарської трагедії Source
Український воїн віддає шану загиблим воякам УНР біля меморіалу в с. Базар
Український воїн віддає шану загиблим воякам УНР біля меморіалу в с. Базар Source

Чорнобильська трагедія

Після Аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року територію сучасних Народичів було віднесено до зони обов’язкового відселення. І хоча офіційно відселення не здійснювалось з низки причин, значна частина населення селища залишила його. Деякі села в громаді до сьогодні налічують всього кілька мешканців.

Знак Увага! Радіація при в'їзді в Народицький спецлісгосп
Знак Увага! Радіація при в'їзді в Народицький спецлісгосп Source

Економіка

Великих підприємств громада не має, а головний її ресурс, як і одна з ключових проблем, – це земля. Значна частина народицьких земель уражені радіонуклідами, тому обробляти їх не можна. Водночас, придатні для сільського господарства землі надаються в оренду аграрним підприємствам, що є основним джерелом прибутку громади.

Територія громади насичена розгалуженими водними артеріями та лісовими насадженнями. В громаді активно розвивається деревообробна галузь.

По території громади проходить розгалужена сітка автошляхів, яка забезпечує сполучення громади з обласним центром та столицею України. Відтак, територія має вигідне та інвестиційно привабливе розташування.

Природний заповідник «Древлянський»

Природний заповідник «Древлянський» — природоохоронна територія в межах Народицького району Житомирської області. Розташований на південь і схід від смт Народичі, вздовж річки Уж та її правих приток — Лозниця, Ослів і Звіздаль.

Територія заповідника охоплює значні площі лісів, забруднених радіонуклідами, тобто зони безумовного відселення, розділені невеликими масивами колишніх сільськогосподарських угідь. Понад 30 років після трагедії на ЧАЕС ця територія розвивалася без жодного втручання людини. Тут ростуть понад 800 рослин, багато з яких захищені міжнародною Бернською конвенцією про охорону дикої флори і фауни. Є також види, які зникають і занесені до загальноєвропейського червоного списку рослин.

Сон-трава в Древлянському природному заповіднику
Сон-трава в Древлянському природному заповіднику Source

Громада і війна

“24 лютого 2022 року близько четвертої ранку села північної частини Народицької громади були обстріляні із артилерії та авіації. Це день, коли життя кожного українця змінилось, і почався новий період нашого життя, новий відлік часу. Кожен житель Народицької громади дорослі та малі зранку почули слова не “доброго ранку”, а – “почалася війна”, – згадує Олена Чіпак, завідувач сектору економічного розвитку та інвестицій Народицької селищної ради.

З перших днів війни частина сіл громади опинилися під російською окупацією. Саме через територію громади проходив шлях російських військ з території Білорусі на Київ. Мешканці сіл Радча, Нова Радча, Давидки та Грезля пережили увесь жах окупації. Багато мирних жителів були закатовані, багато будинків розграбовані. Через постійні обстріли людей ховали просто на подвір’ях. У селі Давидки зруйнований кожен другий будинок. На дорогах спалені автівки та техніка ворога. До деяких сіл немає дороги, зруйновані мости.

Наслідки окупації
Наслідки окупації Source

6 березня, внаслідок авіанальоту ворожої авіації, було обстріляно с. Вязівка. Внаслідок обстрілу було зруйновано 5 господарських будівель та церкву Свято-Різдва Богородиці Овруцько-Коростенської єпархії Української православної церкви с. В’язівка.

Вранці 19 березня російські окупаційні війська здійснили авіаційний обстріл смт. Народичі, внаслідок якого виникла пожежа в місцевому сільськогосподарському підприємств. Зруйновано будівлю зерноскладу — зайнялися перекриття та покрівля на площі 500 кв.м.

Фото Діма Шляхтенко в мережі Facebook
Фото Діма Шляхтенко в мережі Facebook Source
Фото Діма Шляхтенко в мережі Facebook
Фото Діма Шляхтенко в мережі Facebook Source

Внаслідок, військових дій значна частина населених пунктів залишилася без електро та газопостачання, на грані гуманітарної катастрофи. Гостро відчувався брак продуктів та ліків. Під час відступу російських окупаційних військ, значна територія громади була замінованою. Багато жителів громади були евакуйовані до більш безпечних районів Житомирської області та областей України, а також за кордон.

Управління громадою в умовах війни

З початком війни діяльність органів місцевого самоврядування в Народницькій громаді було припинено у зв’язку з військовою загрозою та окупацією частини громади. До стабілізації ситуації обов’язки із життєзабезпечення та відбудови громади були покладені на Начальника Народицької селищної військової адміністрації Олега Ярмолюка. До війни Олег Ярмолюк був секретарем Народницької місцевої ради.
Навіть в умовах окупації заклади охорони здоров’я та комунальні служби не припиняли роботи.

Після деокупації громади Збройними силами України 4 квітня основним завданням військової адміністрації є налагодження мирного життя в громаді. Зокрема, необхідно було відновити автобусне сполучення між населеними пунктами громади. На місці зруйнованих мостів, було облаштовано понтонні переправи.

Понтонна переправа на місці зруйнованого моста через річку Уж
Понтонна переправа на місці зруйнованого моста через річку Уж Source

Проводиться облік пошкодженого та зруйнованого майна, об’єктів соціальної і виробничої інфраструктури. Вже зараз обліковано понад 700 об’єктів, які зазнали пошкоджень – з них 47 об’єкти соціальної інфраструктури, біля 50 житлових будинків, які було зруйновано повністю, решта потребують поточних та капітальних ремонтів.

Вирішуються питання по наданню гуманітарної допомоги постраждалим та малозабезпеченим верствам населення.

Мешканці одного із найбільш постраждалих сіл громади отримують гуманітарну допомогу від волонтерів.
Мешканці одного із найбільш постраждалих сіл громади отримують гуманітарну допомогу від волонтерів. Source

Бачення майбутнього

Основним пріоритетом розвитку громади є покращення екологічної ситуації в громаді, що є основним фактором стримування економічного росту в громаді. Відновлення природи в зоні відчуження відкриває нові можливості перед громадою для розвитку туризму та відновлюваної енергетики.

Також, громада прагне розвивати якісні освітні, медичні та культурно-спортивні послуги, а також створювати умови для розвитку малого і середнього бізнесу для розвитку людського потенціалу громади.

Свято останнього дзвоника
Свято останнього дзвоника Source
If you want to contact an Ukrainian community or have additional questions regarding the project please contact us: [email protected]