Тростянецька громада

Суми
Population:

Населення  (до російського вторгнення): понад 21 тис.жителів

Жінки – 14 638

Чоловіки – 12 989 

Пенсіонери – 7 012

Діти до 18 років – 4 224

До складу громади входять 1 місто (Тростянець) та 12 старостинських округів (38 населених пунктів)

Історія

Перші поселення на місці теперішнього Тростянця заснували козаки з Правобережної України, коли почали колонізацію Слобожанщини. Назва походить від імені річки Тростянка, яка протікає неподалік. Згодом розвиток міста найбільше пов’язують з цукровою промисловістю, яка була однією з найуспішніших в цьому регіоні.

Візитівкою міста є Круглий двір – фортеця збудована в XVIII столітті. Попри наявність фортифікації та оборонних веж вона практично ніколи не виконувала військової функції і використовувалась як цирковий манеж.

Фортеця XVIII століття - Круглий двір
Фортеця XVIII століття - Круглий двір Source
Садиба Кеніга
Садиба Кеніга Source
Давній млин в Тростянці
Давній млин в Тростянці Source

Громада і війна

Місто Тростянець у Сумській області знаходиться за 35 кілометрів від кордону з Росією. Тростянецька громада однією з перших опинилася під тимчасовою російською окупацією (24 лютого 2022 року). Наше місто стало головним штабом для російських військових протягом російсько-української війни та тридцять днів було в окупації російських загарбників.

В місто увійшла величезна кількість російської техніки та військових. Всі магазини та аптеки були розграбовані військовими РФ. Місто опинилося на межі гуманітарної катастрофи.

Війська Російської федерації навмисно пошкоджували електромережі, підземні та наземні комунікаційні мережі. Поступово почав пропадати мобільний зв’язок.

Російська техніка на вулицях Тростянця
Російська техніка на вулицях Тростянця Source

Хоч Тростянець і уникнув долі Маріуполя, Ізюма та Волновахи, і був звільнений українськими військами наприкінці березня 2022 року, плюндрування міста російськими окупантами завдало йому величезної шкоди.

Підбита російська самохідна артилерійська установка на центральній площі Тростянця
Підбита російська самохідна артилерійська установка на центральній площі Тростянця Source
Росіяни цілеспрямовано нищили і культурну спадщину міста. На фото - пам’ятка архітектури, будинок управителя маєтками Кеніга.
Росіяни цілеспрямовано нищили і культурну спадщину міста. На фото - пам’ятка архітектури, будинок управителя маєтками Кеніга. Source

Залізничний і автобусний вокзали та Площа 40-ї армії. Під час російської окупації, внаслідок обстрілу військовими РФ залізничний вокзал зазнав значного руйнування та повністю зруйнована площа 40-ї Армії. До того ж постраждали будівлі, які знаходяться поряд з площею, підземні та наземні комунікаційні мережі.

Місцева шоколадна фабрика - інвестиція американської корпорації Mendelez - також зазнала російських обстрілів.
Місцева шоколадна фабрика - інвестиція американської корпорації Mendelez - також зазнала російських обстрілів. Source

Обстріл Тростянецької лікарні

Місцева лікарня є гордістю громади. Останніми роками місто інвестувало в неї багато коштів. Залучали і кредитні кошти, і державні, і кошти місцевих благодійників. Спільними зусиллями створили там дуже достойні умови лікування. Те, що сталось під час втечі з міста російських військ не вкладається в голову нікому, хто керується здоровим глуздом. Відступаючи з Тростянця, росіяни навмисно зупинились ненадовго біля лікарні і обстріляли її з танків. Громада відновлює лікарню після руйнувань і повертає її до життя. Наразі здійснюється прийом пацієнтів і відновлена діяльність всіх відділень стаціонарного корпусу.

Обстріляна російськими танками лікарня в Тростянці
Обстріляна російськими танками лікарня в Тростянці Source
Голова Тростянецької громади Юрій Бова на фоні ящиків з амуніцією, які залишили росіяни під час втечі
Голова Тростянецької громади Юрій Бова на фоні ящиків з амуніцією, які залишили росіяни під час втечі Source

Голова громади

З першого дня окупації російські військові зайняли приміщення міської ради, поліції і влаштували там свій штаб. Мера міста Юрія Бову планували затримати, очевидно з метою змусити залякуваннями чи катуваннями до співпраці, як вони це робили в інших окупованих містах. Двері в його будинок були виламані. Мер змушений був переховуватись в сусідніх селах і змінив за цей час до десятка будинків та квартир. За місяць окупації росіяни влаштовували терор місцевим мешканцям – зафіксовані випадки вбивства цивільних просто посеред вулиці, знайдені закатовані і розстріляні чоловіки.

Головним завданням міського голови було забезпечити окуповане місто продуктами харчування і медикаментами а також організовувати евакуацію мешканців з окупованого Тростянця. Одна з польових доріг не контролювалась окупаційними військами і нею волонтери завозили усе необхідне. Двічі під час окупації, коли росіяни змінювали військовий гарнізон, Юрій Бова зумів потрапити до міста, зустрітись з людьми і організувати роботу.

Фестиваль “Схід рок”

В Тростянці щороку проходить один з найвідоміших рок-фестивалів України Схід-рок. Тисячі любителів рок-музики з’їжджаються сюди, аби послухати своїх улюблених виконавців. Вперше фестиваль пройшов у 2013 році і його незмінним місцем стало подвір’я Круглого двору – фортеці XVIII століття.

Source

Під час окупації міста руйнувань зазнав і сам Круглий двір – російські танки знесли його браму, обстріляли стіни стародавньої фортеці. Цього року фестиваль пройшов в віртуальному форматі. Організатори продавали онлайн-квитки і збирали кошти для гуманітарної допомоги мешканцям Тростянця.

Фестиваль “Стара фортеця”

Ще однією знаковою подією для міста є фестиваль історичної реконструкції “Стара фортеця”, який також проходить на території Круглого двору. Любителі середньовіччя проводять тут битви лицарів в давніх обладунках, турніри зі стрільби з лука, лунає середньовічна музика а в цій атмосфері особливо смакує давня середньовічна кухня.

Source
Міжнародний фестиваль класичної музики ЧайковськийFEST у форматі OpenAIRE
Міжнародний фестиваль класичної музики ЧайковськийFEST у форматі OpenAIRE

Спорт в громаді

Міська влада велику увагу приділяє розвитку спорту. У 20021 році виконана реконструкція місцевого стадіону імені Куца.

Тут зокрема виступає футбольний клуб “Тростянець”, який представляє місто в Другій лізі українського футболу (третій ліговий рівень).
Тут зокрема виступає футбольний клуб “Тростянець”, який представляє місто в Другій лізі українського футболу (третій ліговий рівень). Source
Святкування ФК “Тростянець” після перемоги в Кубку Сумської області у 2021 році.
Святкування ФК “Тростянець” після перемоги в Кубку Сумської області у 2021 році. Source

В дендропарку “Нескучне” в Тростянці комплекс для літнього та зимового біатлонів. Тут проходять численні змагання серед дорослих і дітей. В громаді розробили план побудови біатлонного комплексу з можливістю приймати етап Кубка світу.

Змагання з зимового біатлону в дендропарку “Нескучне”
Змагання з зимового біатлону в дендропарку “Нескучне”
Спортивний фестиваль “Нескучний ВелоFEST”
Спортивний фестиваль “Нескучний ВелоFEST”

Стратегія розвитку

Тростянець розробив та розвивається за власною стратегією розвитку. Безумовно, війна внесла свої корективи і один з найгарячіших завдань зараз є відбудова зруйнованої росіянами інфраструктури та повернення мешканців до своїх домів. Громада знаходиться неподалік від російського кордону і справа оборони та безпеки відтепер увійде в пріоритети. Однак, не забувають тут і про довоєнні плани.

Місто є важливим культурним і туристичним центром. Численні фестивалі, спортивні події, пам’ятки архітектури і чудова природа притягують людей з багатьох регіонів.

Дендропарк “Нескучне” - місце відпочинку і спортивних подій.
Дендропарк “Нескучне” - місце відпочинку і спортивних подій. Source

Тростянець має гарні успіхи в розвитку промислового виробництва. Лідером тут є безумовно кондитерська фабрика “Монделіс Україна”, яка інвестувала в громаду вже 188 мільйонів доларів. Розвивається також деревообробна галузь. Місто розробило концепцію створення цілого регіонального кластеру навколо шоколадного виробництва, який охоплює цукрову галузь, переробку зерна, молока і продукції птахівництва. Шоколадна та фестивальна столиця Слобожанщини з унікальною історією та культурною спадщиною. Так описують своє майбутнє тростянчани в своїй стратегії.

Міста партнери:
Кожухув (Польща)
Кожухув (Польща)
Богухвала (Польща)
Богухвала (Польща)
Бистршице-над-Пернштейнем (Чехія)
Бистршице-над-Пернштейнем (Чехія)
If you want to contact an Ukrainian community or have additional questions regarding the project please contact us: [email protected]