19.05.2025

Досвід Швеції – приклад для Європи: Cities4Cities закликає країни ЄС розвивати програми міжмуніципальної співпраці

15 травня, Cities4Cities презентували модель ефективного встановлення партнерств під час заходів у Комітеті регіонів: політичній зустрічі Європейського альянсу за відбудову України та Форумі партнерств.

Ключові акценти: 

  • для ефективної розбудови партнерств потрібні відповідні програми на рівні країн ЄС
  • потрібно будувати рівноправні партнерства: від солідарності – до взаємовигідних проєктів
  • для посилення спроможності українських громад потрібні навчальні програми, які дають швидкий ефект 

Світлана Блінова, координаторка ініціативи та експертка із посилення спроможності, мала нагоду презентувати досвід Cities4Cities під час розмови із Президенткою Комітету регіонів Катою Тутто та в рамках панельної дискусії “Розбудова потенціалу для нових партнерств”.

“Досвід Швеції демонструє, що програми підтримки муніципальних партнерств на рівні країн — ефективний спосіб розширення мережі співпраці між Україною та Європою. До 2022 року єдиним активним партнерством між українською та шведською громадами була співпраця зі Зміївкою (Херсонська область, це село — єдине історичне шведське поселення в Україні).

Проте саме після початку повномасштабної війни муніципальні зв’язки переросли в системну співпрацю. У цей момент, за підтримки SALAR International, з’явилася ініціатива Cities4Cities — як міст між муніципалітетами України та Європи. Сьогодні ініціатива Cities4Cities у складі Програми Polaris вже допомогла започаткувати десятки партнерств у Швеції та загалом понад 70 муніципальних партнерств між Україною та ЄС”,розповідає Світлана Блінова.

Цей досвід підсилює  Німеччина та програма SKEW/Engagement Global: за понад 10 років системної роботи вдалося встановити понад 240 партнерств Україна – Німеччина. 

“Потрібне рішення на рівні країни, асоціації муніципалітетів цієї країни. А далі включається ініціатива Cities4Cities: ми ведемо розвиток від самого початку й аж до моменту, коли вона не стане сталим. У нашій мережі – понад 600 українських громад, які відкриті до партнерств з європейськими містами. На жаль, сьогодні з боку Європи черги немає. І саме такі програми, на рівні країн ЄС, можуть це змінити у короткі терміни. Як от Швеція, яка лише з 1 партнерства за три роки виросла у велику мережу”, – додає Світлана Блінова. 

Світлана підкреслила, що з досвіду Cities4Cities найбільш сталі партнерства ті, які рівноправні: “Україна дуже сильна у темі цифровізації та стійкості, наприклад. Громади у нашій мережі вже навчають європейські, як готуватися до блекаутів, менеджменту у кризових ситуаціях, безпеки дітей у школах. Сьогодні ми підписали угоду між Касселем (Німеччина) та Житомиром (Україна). Житомир – один з лідерів в Україні з питань енергоефективності, Кассель, власне, працює над цим. Також Кассель планує вивчати досвід стійкості, підготовки до блекаутів.

Натомість українські громади не очікують генератора від партнерства – їм потрібен досвід на шляху до євроінтеграції, і вони також готові ділитися своїм”.

 

Крім цього, для сталості партнерств українські громади готові багато вчитися: “Ми заснували Academy Cities4Cities, де розробили онлайн – курси з міжнародної співпраці, євроінтеграції, проєктного менеджменту. Сьогодні там навчається 4,500 представників муніципалітетів. І часто вони під’єднуються до занять з бомбосховищ, під час обстрілів. На жаль, в України немає іншого часу підготовки до євроінтеграції”.
 

Photo: Committee of the Regions

 

Нагадаємо, Cities4Cities – міжнародна ініціатива, яка об’єднує муніципалітети України та ЄС задля побудови сталих міжмуніципальних партнерств та обміну досвіду. Співзаснована SALAR International, містом Львів (Україна), містом Зіндельфінден (Німеччина), Cities4Cities нині є частиною Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні».