21.09.2023

5 кейсів інноваційного підходу до освіти у Львові від Андрія Закалюка керівника управління освіти Львова

Начальник управління освіти Андрій Закалюк
Начальник управління освіти Андрій Закалюк
Ділимося на резиденції ідей з громадами України
  • Розцентралізація закладів освіти. Усі школи Львівської громади є повністю автономними у прийнятті рішень. Директори шкіл самостійно вирішують, яка має бути форма навчання, скільки часу триватимуть канікули, з якими позашкільними організаціями укладати угоди про співпрацю.
  • Цифровізація. Торік у всіх школах міста запровадили єдиний електронний щоденник/журнал. На одній онлайн-платформі є все необхідне для вчителів, батьків та учнів: електронний журнал, щоденник, розклад дзвінків, аналітика успішності та відвідуваності, навчальні матеріали. З часом на цій платформі почали проводити шкільні олімпіади та навчальні курси для вчителів.
  • Розвиток школярів. Львівські учні можуть взяти участь в інтелектуальних іграх Lviv School Quiz, стати учасниками міської ліги з волейболу чи черлідингу, виграти 50 000 гривень за свої знання в шкільних олімпіадах КІТ. Щоб стимулювати інтелектуальний і фізичний розвиток дітей, потрібно пропонувати їм багато активностей, тому у Львові проводять фестиваль робототехніки, конкурс шкільної реклами, шкільний «Оскар», кібертурніри, перегляди фільмів під відкритим небом та багато іншого.
  •  Акцент на здоров’ї дітей. З вересня у Львові запровадили одразу декілька пілотних проєктів, щоб діти більше рухались. У пілотних школах 30% парт стоячі, тож діти під час уроків змінюють парти та більше рухаються. Тут більше активностей на перервах – шведські стінки, тенісні столи, спортивні забави. Окрім того, в класах на стелі є спеціальні офтальмологічні кола: під час уроку діти на кілька секунд за певною схемою водять очима, щоб розвантажити зір від напруги. Окрім того з минулого року у Львові працює проєкт «Гайда на прогулянку»: учні початкових класів кожного дня ходять на вулицю на прогулянку, незалежно від погодних умов. Це теж допомагає дітям більше рухатись та більше часу проводити на свіжому повітрі.
  • Ніяких телефонів та оцінок за творчість: нововведення 2023 року. Цього навчального року в освіті міста прийняли чимало революційних рішень: в школах впроваджують обмеження використання телефонами, скасовують оцінювання творчих предметів, групують уроки парами для учнів старших класів, організовують учнівські навчальні експедиції
  • Якісне навчання поза межами класів. Замість того, щоб аби як в школах проводити уроки хімії, фізики чи «Захист України», учні ходять на якісні навчання в спеціальні центри. Зокрема уроки хімії та фізики проводять в молодіжному простору науки Lviv Open Lab, де є сучасні лабораторії і діти мають змогу проводити реальні досліди. Це ж стосується і уроку «Захист України»: в місті відкривають спеціальні центри національно-патріотичного виховання, де школярі вчаться, наприклад, розпізнавати шукати міни, надавати домедичну допомогу.
Резиденції ідей у Львові – серія регулярних професійних зібрань фахівців українських громад з метою обміну досвідом та поширення кращих практик місцевого розвитку щодо актуальних викликів місцевого самоврядування. Засновниками резиденцій є Шведська асоціація локальних влад та регіонів (SALAR), Інститут міста Львова.
Цикл резиденції ідей у Львові організовує ініціатива Cities 4 Cities | United 4 Ukraine за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).