Іванківська селищна громада

Київ
Population:

Населення 29 126 осіб ( до війни)

чоловіки 13 923 осіб
жінки 15 203 осіб
дітей до 18 років – 4 393 осіб
пенсіонери – 9 520 осіб
особи з обмеженими можливостями – 89 осіб
внутрішньо переміщені особи – 223 особи

Найбільша за площею громада в Київській області, що об’єднує 81 населений пункт, із площею 3,62 тис кв км.

Історичні Поліські землі

Іванківська територіальна громада розташована на мальовничому київському Поліссі вздовж річки Тетерів, яка впадає в центральну українську водну артерію – річку Дніпро.

Історія цих земель тісно переплетена з історією Київської Русі, а самі землі в давнину належали знатним Київським боярським родинам. В 17 столітті жителі краю брали участь у визвольних змаганнях під проводом козацького гетьмана Богдана Хмельницького.

Селяни брали участь у Визвольній війні українського народу, в Першій Світовій війні (1914-1917 рр).

Тяжкі випробування випали на долю іванківців в роки Другої Світової війни (1939-1945 роки).

За час окупації фашистськими військами закатовано і розстріляно село Заруддя за те, що його жителі допомагали партизанам. Знищено 405 селянських господарств, понад тисячу будівель. На фронтах війни загинуло близько 5 тисяч уродженців району.

Чорнобильська АЕС
Чорнобильська АЕС

Трагедія Чорнобиля

Вибух на Чорнобильській АЕС 1986 року поділив життя громади на до і після. Десятки сіл зникли з лиця землі, а їхні мешканці назавжди залишили рідний край.
Жителі Іванкова, яке розташоване всього 50 км від електростанції першими вступили в двобій з палаючим реактором Чорнобиля. Пожежу загасили, але самі пішли з життя. Ліквідовували наслідки аварії на ЧАЕС також міліціонери, водії, будівельники, люди інших професій.
Всі жителі Іванківської громади потерпіли від радіаційного забруднення. У 81 населеному пункті проживає 22810 потерпілих різних категорій.

В пам’ять про цю трагічну сторінку в громаді встановлено скульптуру “Яйце життя”. Її подарував селищу німецький зодчий Армін Кьольбі як символ життя і родючості землі, що має відродитися після важкої «чорнобильської хвороби».
Нового змісту скульптура набула після російської окупації громади в лютому-березні 2022 року, коли вціліла незважаючи на військові дії, що велися біля скульптури.

На сьогодні, третина площі громади територіально знаходиться в Чорнобильській зоні відчуження, а міста-привиди Чорнобиль та Припять розташовані в її межах.

Аварія на Чорнобильській АЕС суттєво вплинула на економічний розвиток Іванківщини. Протягом багатьох років громада залишалася дотаційною.

Олень у екопарку Медвино на Іванківщині
Олень у екопарку Медвино на Іванківщині Source

Туризм

В останні роки розвивається туризм до Чорнобильської зони відчуження, адже в багатьох секторах вже зараз активно відновилася природа. Зокрема, на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника можна зустріти червонокнижних птахів, звірів та рослини. Тут знаходиться екологічний парк Медвино, в якому відвідувачі можуть побачити одну із найбільших оленячих ферм в Європі, а ще африканських буйволів, зубрів, бізонів, коней Пржевальського, куланів, верблюдів, лам та багато інших тварин.

В останні роки на території громади з’явилося багато готельних комплексів для мандрівників.

Край Марії Примаченко

Іванківщина – це рідний край всесвітньо відомої художниці Марії Примаченко. Тут в селі Болотня вона прожила все своє свідоме життя, ніколи не виїжджаючи за його межі. Зате, створені нею у стилі наївного мистецтва “Дивовижні тварини” побували на виставках у Канаді, Японії, Китаї, Польщі, Чехії, Болгарії, Фінляндії та США та багатьох інших країнах. За рішенням ЮНЕСКО, 2009-й було визнано роком Марії Примаченко.

Source
Source
Мурал із зображенням Марії Примаченко на одній з будівель в громаді роботи художника-мураліста Сашка Корбана

Під час російської збройної агресії в лютому 2022 від ворожого обстрілу загорівся Іванківський історико-краєзнавчий музей, де зберігаються картини художниці. Однак, місцевим жителям вдалося врятувати значну частину експозиції.

Source
З відео місцевого жителя Руслана Стоколоса
З відео місцевого жителя Руслана Стоколоса

Освіта, культура та спорт

В Іванківській селищній територіальній громаді до періоду окупації працювало 20 закладів освіти, 1 позашкільний заклад та інклюзивно-ресурсний центр. Тут функціонує розвинута мережа із 16 будинків культури, 31 сільського клубу, 43 бібліотек. В громаді також є дитяча школа мистецтв, оркестр духових інструментів, мережа дитячо юнацьких закладів спорту та спортивний комплекс.

Деякі заклади дуже пошкоджено російськими окупантами в період військових дій, а підвали шкіл, використовувались як бомбосховища

Фото Павла Смовжа
Фото Павла Смовжа
Source

Іванківська громада і війна

Іванківська громада – одна із перших, в яку увійшли російські окупаційні війська 24 лютого 2022 року, коли намагалися через Чорнобильську зону здійснити наступ на Київ. Майже з перших днів війни громада була повністю відключена від системи водопостачання, електрики, теплопостачання, понад місяць не було мобільного зв’язку та інтернету. Через тиждень від початку окупації в магазинах зникли майже всі продукти.

Source

В результаті дій російських окупантів на території громади були значно пошкоджені об’єкти соціальної інфраструктури, пошкоджено та пограбовано майно комунальних підприємств, що впливає на якість наданих послуг жителям громади.
Повністю знищено, або частково, житло населення. Зірвано 12 мостів.

В Іванківській селищній територіальній громаді загинуло 44 мирних жителів, 2 дітей.
Два села в громаді – Підгайне та Захарівка – були повністю стерті з лиця землі численними російськими авіабомбардуваннями, 47 населених пунктів з 81 напівзруйновані. Зруйновано понад 2000 будинків громадян.
Від влучення снаряду згорів історико-краєзнавчий музей, Центр надання адміністративних послуг.

Порятунок життя під обстрілами

Зараз в Україні не має жодної людини чи установи, кого не торкнулася війна. Іванківська громада не вийняток.
З 24.02.2022 наша лікарня працювала цілодобово у будь-яких умовах.
В Іванківській ЦРЛ не має бомбосховища, тому персонал працював і під обстрілами, навіть коли за кілька метрів від будівлі впав снаряд.
Кожен день роботи – маленька перемога.
Робота без водопостачання, часом під світлом ліхтариків.
Робота, коли водночас до лікарні привезли 16 поранених, частина з яких з важкими пораненнями, ампутаціями. Усі після огляду та медичного сортування були прооперовані.
Кожен день роботи – перемога життя над смертю.
За час окупації в пологовому відділенні нашої лікарні народилося 18 діток.
Кожен день роботи – неймовірна згрупованість персоналу. Адже частина з них жили і працювали в лікарні усі дні окупації.
Кожен день роботи – це неймовірна підтримка керівництва громади,жителів громади та підприємців. Це і хлопці, що велосипедами з навколишніх сіл привозили їжу. Це власники магазинів і аптек, які віддавали продукти і ліки лікарні.
Для мене особисто кращі люди нашої держави-це збройні сили України та колектив Іванківської ЦРЛ ! Слава Україні!
Директор КНП ІСР «Іванківська ЦРЛ» Лариса Цуп

Source
Source

Голова громади

Тетяну Свириденко було обрано головою Іванківської громади в 2021 році. До цього вона працювала першим заступником Голови Іванківської районної державної адміністрації, а з часом виконуючим обов’язки Голови Іванківської РДА. Тетяна Свириденко залишалася в громаді протягом всього часу окупації. В період окупації працювала екстрена допомога, місцева лікарня, пекарня, 11 магазинів, 4 аптеки та частково центральний ринок селища. Деякі підприємці безоплатно віддали продовольчі та промислові товари жителям громади, що заслуговує на особливу повагу.

"Ця війна стала добрим фільтром людей. Багато жителів громади надавали допомогу тим людям, хто її потребував: розносили ліки, хліб,доставляли воду, рибу, ділилися продуктами харчування. Облаштовували підвали для тимчасового проживання людей. Опікувалися людьми похилого віку та дітьми. Самоорганізовувалися по вивезенню сміття. Звичайно ж були такі, які тихенько пересиділи лихі часи. Дехто посягнув на чужу власність, але ніхто практично не співпрацював з ворогом."
Дерев'яна церква 18 століття Косми і Дем'яна в с. Коленці Іванківської громади
Дерев'яна церква 18 століття Косми і Дем'яна в с. Коленці Іванківської громади Source

Бачення майбутнього

До війни громада планувала розвивати екологічне сільське господарство та переробку, а також продовжувати модернізувати інфраструктуру та підвищувати якість медичних, культурних та освітніх послуг. Велике значення для громади продовжує мати розвиток туризму.

Оскільки громада зазнала суттєвих руйнувань та грабунку під час російської окупації, першими пріоритетами громади є відбудова зруйнованої інфраструктури та модернізація комунальних підприємств, щоб відновити якісне надання послуг мешканцям. Важливим завданням залишається розмінування території всіх населених пунктів громади.

В громаді переконані, що налагодження зв’язків з міжнародними партнерами допоможе справитися з викликами швидше.

Джерела:

If you want to contact an Ukrainian community or have additional questions regarding the project please contact us: [email protected]