Малинська громада

Житомир
Population:

Населення  ( до війни) становило 38,6 тис. осіб.

чоловіки 17978  

жінки 20638 

дітей до 18 років 7551  

пенсіонери 8295

особи з обмеженими можливостями 569

внутрішньо переміщені особи 2007

Історія

З часів Київської Русі Малин, названий на честь місцевого князя Мала був східним форпостом Древлянської землі, яка повстала проти Київського князя Ігоря. Щоб помститися за смерть свого чоловіка князя Ігоря від рук древлян, княгиня Ольга жорстоко помстилася місту та поневолила древлянських вельмож. Однак, і зараз на території міста можна побачити залишки давньоруського городища VII-IX століття.

Залізничний вокзал у Малині
Залізничний вокзал у Малині

Міський парк культури і відпочинку ім. Миклухи- Маклая

Міський парк названий на честь видатного мандрівника-гуманіста ХІХ століття Миколи Миклухи-Маклая та знаходиться поруч із садибою родини Миклухів, яка проживала тут.

Памятник Маклухо-Маклаю в Малині
Памятник Маклухо-Маклаю в Малині

Микола Миклухо-Маклай прославився на весь світ дослідженнями побуту та звичаїв аборигенів Нової Гвінеї, Індонезії, Філіппін, островів Океанії, а також склав перший проект загальної Декларації прав людини і висловив ідею створення структур, подібних до сучасної Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки й культури.

На території дендропарку висаджено багато екзотичних рослин та дерев, привезених із експедицій відомого мандрівника. Вік деяких дерев аж 600 років.

Садиба родини Миклухів, в якій сьогодні працює Малинський лісотехнічний коледж
Садиба родини Миклухів, в якій сьогодні працює Малинський лісотехнічний коледж

Єврейська спадщина

До Другої Світової війни переважну більшість населення Малина складала єврейська громада (59,8% від населення згідно з переписом 1897 року). Це була досить типова ситуація для багатьох містечок Центрально-Східної Європи в ті часи. В Малині, зокрема народилась Рахель Янаіт Бен-Цві – діячка сіоністського руху та дружина другого Президента Ізраїлю Іцхака Бен-Цві, відомого тим, що єдиний з усіх президентів обирався на цю посаду тричі.

Рахель Янаіт Бен-Цві
Рахель Янаіт Бен-Цві Source

Малинський підводний музей

Це унікальний, єдиний в Україні підводний музей для дайверів, розташований у затопленому кар’єрі, його було створено активістами організації Dive Time в 2011 році. Площа кар’єру складає – 19,3 га, глибина – 15 м. Під водою дайвери можуть знайти мотоцикл-копію німецької воєнної моделі, якір, човен, трансформаторну будку, макет підводної ракети і багато інших цікавинок.

Економіка

У Малині працює єдине в Україні підприємство “Банкнотка”, де друкують папір на гривні, паспорти та інші цінні папери, а Малинська паперова фабрика WEIDMANN є єдиме підприємством у Східній Європі, яке може постачати майже всі види електроізоляційного паперу і картону.

В громаді також працюють підприємства деревообробної та легкої промисловості.

Малинська паперова фабрика WEIDMANN
Малинська паперова фабрика WEIDMANN Source

Громада і війна

Російські окупаційні війська намагалися захопити Малин з перших днів війни, однак їх вдалося втримати силами 10 окремої гірсько-штурмової бригади з Прикарпаття. Активно допомагали військовим і місцеві мешканці.

«Як окупантам нас перемогти, якщо їх тут кожен кущ посилає за рускім кораблем?! Мали випадок, коли один дідусь, побачивши ворожу техніку, повідомив нашим  і завдяки цьому їх вдалося знищити. Єдина їхня мотивація – страх не отримати по шиї від начальства: і так починаючи від солдата, і закінчуючи генералом. Натомість за нашими воїнами стоїть місія захистити свою землю, своїх рідних, свої домівки».

Влад, воїн 10 гірсько-штурмової бригади, який захищав Малин
Влад, воїн 10 гірсько-штурмової бригади, який захищав Малин Source

6 березня російські війська скинули на Малинську громаду 500-кілограмову бомбу. Бомба потрапила у будинок, у якому перебувала родина. Загинули однорічні двійнята-дівчатка, їх брат-учень 9 класу, мама та її сестра.

Загалом від авіа бомбардувань загинуло 8 осіб.

В селі Морозівка, що належить до Малинської громади, місцеву школу обстріляли із Градів в той час коли у підвалі прихистку шукали місцеві жителі. Місцевий будинок повністю зруйновано касетними мінами.

Перед відступом з громади окупанти залишили багато мін, а також нездетонованих снарядів.

Міський голова Малина

Олександр Ситайло був обраний головою Малинської громади в 2020 році. До обрання головою працював директором комунального підприємства “Екоресурс”, а також на численних посадах в різних комерційних банках та в сфері комунікацій. Фінансист за освітою.

24 березня Президент України нагородив голову Малинської громади Олександра Ситайла орденом “За мужність” за вагомий особистий внесок у захист державного суверенітету та територіальної цілісності України під час російського військового вторгнення.

Міський голова Малина Олександр Ситайло
Міський голова Малина Олександр Ситайло
У нас є ціль- максимально використати свій потенціал, реалізувати сучасні проекти, засновані на принципах інноваційності, екологічності та енергозбереження

Стратегія майбутнього

Після війни Малинська громада планує продовжувати залучати інвесторів для розвитку свого регіону. В 2019 році тут було виділено ділянку під індустріальний парк “Малин-Захід”, який має спеціалізуватися на переробці сільськогосподарської продукції, деревообробці, легкій промисловості, інформаційних технологіях і навіть машинобудуванні.

Міста-побратими
Бауський муніципалітет Латвійської республіки
Бауський муніципалітет Латвійської республіки
If you want to contact an Ukrainian community or have additional questions regarding the project please contact us: [email protected]