Менська громада

Чернігів
Population:

Населення станом на 01.01.2022 – 26 014 мешканців
Чоловіки –  11998
Жінки  – 14016
дітей до 18 років – 3901
пенсіонери – 7336
внутрішньо переміщені особи(отримали статус) – 3225, в т.ч. 716 – діти  шкільного віку.

До складу Менської громади входять 1 місто, 1 селище міського типу, 3 селища і 34 села

Мена – козацький край на перехресті шляхів

Назване на честь річки Мени, центральне місто Менської громади здавна знаходиться на перехресті важливих торговельних шляхів між Черніговом, Курськом і Доном. За часів Козаччини воно було сотенним містом запорізьких козаків, що належали до Ніжинського, а згодом Чернігівського полку.

В громаді збереглися унікальні дерев’яні церкви XVIII століття у стилі козацького бароко, серед них Успенська церква у Волосківцях.

Козацька дерев'яна барокова церква у с. Волосківці ( 1765)
Козацька дерев'яна барокова церква у с. Волосківці ( 1765)
Церква з Менщини у Національному музеї народної архітектури та побуту України у Пирогові Київської області.
Церква з Менщини у Національному музеї народної архітектури та побуту України у Пирогові Київської області.

Отримало Магдебурзьке право в 1654 році. У різний час перебувала під владою різних імперій – Речі Посполитої, Великого Князівства Литовського, Російської імперії.

Місто Мена розташоване на перетині залізничного сполучення України з Білоруссю та сухопутного з Росією. До російського наступу на Донбас в 2014 році зі станції без проблем можна було вирушити у справах до Дніпропетровська, Харкова, Донецька чи Криму. Однак, через окупацію Росією Донбасу кількість перевезень суттєво зменшилася.

Край Чернігівської бандурної лірики

Менщина – батьківщина знаних українських кобзарів, співців-музикантів, які супроводжують свій спів грою на національному українському інструменті – бандурі. Саме тут з’явилася відома Чернігівська бандура і особливий чернігівський спосіб гри. У місцевому краєзнавчому музеї зберігаються колекції бандур місцевого майстра Олександра Корнієвського, який був відомий далеко за межами України.

Менський зоопарк

Окрасою громади є Менський зоопарк, в якому сьогодні проживають близько 560 тварин, представників 120 видів, з них 17 занесені до Червоної книги. Площа зоопарку складає 9 гектарів. Його щороку відвідує понад 30 тис. відвідувачів.

Фото надані громадою

Фото з інформаційного ресурсу Менщина
Фото з інформаційного ресурсу Менщина

Захист довкілля і енергозбереження

Менська громада – одна з перших в Україні, яка долучилася до кампанії ООН із зміни клімату #RaceToZero, що має на меті згуртування бізнесів, громад та регіонів для досягнення нульових викидів вуглецю. Особливим пріоритетом для громади є збереження та відновлення місцевих лісів. Саме тому, у громаді вирішили виділити 500 гектарів малопродуктивних сільськогосподарських угідь для лісорозведення.

Менська міська рада з 2013 року є підписантом Угоди Мерів. Протягом 2017-2019 рр. у місті реалізовано проект з енергоефективності, в рамках якого у місті було замінено майже 1500 застарілих ліхтарів на ЛЕД, було зроблено систему управління освітленням та запроваджено енергомоніторинг.

В громаді працює станція сонячних батарей потужністю 9 МВт.

Станція сонячних батарей у Менській громаді. Фото надано громадою.
Станція сонячних батарей у Менській громаді. Фото надано громадою.
Менський міський пляж, фото з інформаційного ресурсу Менщина
Менський міський пляж, фото з інформаційного ресурсу Менщина Source

Молодіжні та культурні ініціативи

Велику увагу в громаді приділяють розвитку молодіжних ініціатив. Менська громада є громадою кандидатом у проекті ЮНІСЕФ “Громада дружня до дітей”. Більше 5 років ефективно працює молодіжна рада, а школярі навіть долучаються до безпосереднього керування громадою.

Тут щороку проводяться численні культурні події.В 2021 році започатковано щорічний відкритий спортивно-розважальний фестиваль «Богатир-FEST» імені Терентія Савича Кореня, легендарного українського борця і важкоатлета, уродженця Менщини. Під час фестивалю можна познайомитися з старовинними видами спорту. Участь у першому «Богатир-FEST» взяло близько 5 тис. осіб.
Фестиваль гончарства «Куманець» проходить в рамках щорічного Троїцького ярмарку. Захід щорічно приймає до 15 тис. поціновувачів сучасного гончарного мистецтва. Також, на виставці «Ceramic Art Zoo» можна побачити керамічні вироби з тваринними зображеннями.

Фестиваль LuMena на день міста Мена 8 серпня 2021 року
Фестиваль LuMena на день міста Мена 8 серпня 2021 року Source

Сільськогосподарський край

В громаді активно розвивається харчова, целюлозно-паперова, деревообробна промисловості та сільське господарство – вирощування зернових, зернобобових, технічних та кормових культур ( соняшник, пшениця, горіхи, ріпак, соя), м’ясо – молочне тваринництво.

Головний ресурс Менської громади – це земля, причому переважна більшість землі чорноземи. Понад 87 тис. га землі в громаді знаходяться під ріллею та працює понад 67 підприємств, що виробляють сільськогосподарську продукцію.

В громаді працює одне із провідних українських сироробних підприємств “Менський сир”, що обробляє понад 500 т молока за добу. Також, завдяки недоторканій природі на глибині 830 м тут видобувається і виробляється у промислових масштабах мінеральна лікувально-столова гідрокарбонатно-хлоридно-натрієва вода «Остреченська».

Війна і громада

З початку війни, 26 лютого 2022 року на Менському напрямку велися запеклі бої, зокрема поблизу було спалено 20 одиниць ворожої техніки. Російські окупаційні війська пройшли повз, і громада залишилася відрізаною від решти України. Окупаційними військами були знищені комунікації та мости. Продукти харчування та ліки в умовах блокади доставлялися невеликими партіями саморобними переправами через річку. Мешканці громади потерпали від браку бензину та продовольства.

Переселенці в громаді

«Наша рідна Менщина прийняла більше 7 тисяч вимушених переселенців. Через наші переправи пройшло більше 10 тисяч людей. Була проведена велика робота щодо налагодження переправ та надання допомоги тим, хто її потребував. Ми були і є постійно на зв’язку з Черніговом: доставляли допомогу нашим воїнам  та лікарням. Сьогодні важливо почати посівну, допомогти нашим підприємствам відновити виробництво, допомогти бізнесу перезапуститися в умовах життя на «острові»

голова Менської громади Геннадій Примаков

Геннадій Примаков, голова Менської громади
Геннадій Примаков, голова Менської громади

Тричі обирався міським головою в 2015, 2017, 2020 роках. До цього був першим заступником голови Менської районної державної адміністрації. Економіст за освітою. Уродженець Чернігівщини.

Стратегія розвитку

Ще до війни громада активно працювала над створенням тут першого в Чернігівській області індустріального парку із площею 68 га, який мав би суттєво вплинути на економічний і соціальний розвиток Менщини. На його території планували розмістити промислові та науково-дослідні підприємства, склади, торгівельний комплекс, та зону рекреації. Громада сподівається відновити роботу над його створенням після завершення війни.

Менська громада має громади побратими
Гміна Домброва (Польща)
Гміна Домброва (Польща)
Жиракув (Польща)
Жиракув (Польща)

Джерела:

If you want to contact an Ukrainian community or have additional questions regarding the project please contact us: [email protected]