27.11.2024

Мартіна Квік: “Швеція продовжує підтримку реформи децентралізації та управління відходами в Україні”

Під час відкриття Форуму муніципального партнерства у Львові Мартіна Квік, Заступниця Місії Посольства Швеції в Україні, розповіла про основні напрями підтримки місцевого самоврядування. 

Також вона наголосила, що муніципальні партнерства між Україною та Швецією можуть допомогти у вирішенні багатьох нагальних для України питань: “Шведські муніципалітети мають понад 150 річний досвід місцевого самоврядування. Майже 30 річний досвід членства в ЄС. Водночас муніципальні партнерства допомагають Швеції краще зрозуміти наші спільні безпекові виклики. Сьогодні ми знаємо про 24 партнерства між шведськими та українськими громадами. Важливо, щоб кількість таких партнерств зростала”.

Ініціатива Cities4Cities з налагодження міжмуніципальних партнерств співзаснована SALAR International у партнерстві з містом Львів у перші тижні повномасштабного вторгнення. Станом на сьогодні у мережі – 53 партнерства із 7 країнами Європи.

З початку повномасштабного вторгнення Росії, Швеція вже скерувала понад 5 млрд євро на гуманітарну, фінансову та військову підтримку України. Однак, підтримка не обмежується лише кризовим реагуванням. У різні періоди з часів здобуття Україною незалежності, Швеція  долучилася до багатьох важливих реформ в Україні, в тому числі до реформи децентралізації, яка дала величезний поштовх для розвитку Української держави та посилення її стійкості в умовах зовнішньої загрози.

 

Минулого року Швеція прийняла нову багаторічну стратегію з підтримки відбудови та реформ в Україні, на реалізацію якої планується скерувати 522 млн євро. 

Серед ключових пріоритетів шведської підтримки України:

  • реконструкція та розвиток критичної інфраструктури, у тому числі енергетики, транспорту та водопостачання
  • реконструкція та розвиток базових державних послуг у системах охорони здоров’я, освіти та соціального захисту
  • розвиток реабілітації та поліпшення медичних послуг
  • підтримка зеленого переходу та сталого розвитку, включаючи розробку належної системи управління відходами, енергоефективності, стійкої та стійкої до клімату реконструкції
  • інтеграція ВПО та ветеранів.

“Ми працюємо з державними інституціями  на національному рівні, але водночас ми переконані, що місцеве самоврядування має відіграти ключову роль як в процесі відбудови, так і в процесі євроінтеграції. 70 % законодавства ЄС практично реалізується в громадах, тому ми будемо продовжувати підтримку місцевого рівня в Україні”

Дві шведські програми для місцевого самоврядування

Програма Polaris “Підтримка багаторівневого врядування в Україні“

Ця найбільша шведська програма з підтримки реформ в Україні стартувала у жовтні 2024 року. Вона спрямована на підтримку громад та децентралізаційних процесів і працює за дев’ятьма напрямами, зокрема:

  • децентралізація у сфері освіти
  • фінансова децентралізація
  • підтримка доступності адміністративних послуг
  • відновлення громад 
  • підтримка асоціацій місцевого самоврядування
  • міжнародна муніципальна співпраця (підтримка та розвиток ініціативи Cities4Cities).

Детальніше – https://www.polaris.org.ua

Управління відходами в Україні

Ця ще одна нова програма підтримки Шведського уряду має на меті допомогти Україні розв’язати критичну проблему надмірного забруднення території відходами.  Відповідно до Європейської директиви щодо відходів, понад 60 % сміття, що продукується на місцевому рівні має перероблятися до 2030 року. Досягти таких показників є великим викликом навіть для багатьох європейських країн. Водночас в Україні цей виклик ще більший через велику кількість зруйнованих внаслідок війни будинків та інфраструктури.

Форум організовано за сприяння проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Зміцнення громадської довіри (UCBI)” та шведсько-української Програми Polaris “Підтримка багаторівневого врядування в Україні”, що реалізується SALAR International.