24.07.2025

Полтава і Кальмар: історія успіху партнерства

11 липня 2025 року, під час Конференції з відновлення України (URC 2025), українська Полтава та шведський Кальмар офіційно стали містами-побратимами. Меморандум про співпрацю закріпив вже активне партнерство, яке крок за кроком формувалося впродовж півтора року. Це партнерство належить до спільноти міст-побратимів Cities4Cities у межах напряму міжнародної муніципальної співпраці Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні».

Від пожежної автодрабини до офіційної угоди

Знайомство Полтави й Кальмара почалося із автодрабини: на Львівському форумі муніципальних партнерств у листопаді 2023 року заступниця мера Полтави Тетяна Бардіна звернулася до організації Blåljus i Samverkan з проханням про допомогу із пожежною автодрабиною. І вже у січні 2024 року техніка прибула в Полтаву, а разом із нею — контакти з муніципалітетом Кальмара.

Віцемер Кальмара Ерік Сіарді став першим представником свого муніципалітету, який відвідав Полтаву: «Головне для нас – як Полтава долає ситуацію сьогодні. Для нас це надзвичайно важливе навчання, тому що зараз у Швеції відбуваються певні події. У нас немає війни, але, наприклад, багато водоочисних заводів. Хтось намагається їх знищити. Тому нам є чому повчитися. Ймовірно, навіть більше, ніж Полтаві в нас»

Гуманітарна підтримка: від серця до громади

У партнерстві міст важливу роль відіграють також громадські ініціативи. Разом із віцемером до Полтави прибули представники Power Up Ukraine та Filippus Human Aid — організацій, які за останні 2,5 роки передали Україні понад тисячу генераторів. Громада Полтави вже отримала генератори для комунальних підприємств, медичних закладів і дитсадків.

Волонтери й представники Кальмару приїхали, аби на власні очі побачити, як живе українське місто в умовах постійної загрози ракетних атак — і як надана ними допомога підсилює Полтаву в часі війни. 

Обмін досвідом: кризова готовність, медицина, поводження з відходами

Важливою частиною візиту стали зустрічі з рятувальниками, медиками, працівниками критичної інфраструктури. Полтавські фахівці поділилися досвідом дій під час надзвичайних ситуацій, зокрема під час масового обстрілу у вересні 2024 року, коли до лікарень одночасно надійшли сотні постраждалих.

Шведські рятувальники, що працюють у підпорядкуванні місцевої влади, були вражені універсальністю та злагодженістю роботи українських колег, а також алгоритмами координації між службами.

Ще одним напрямом майбутньої співпраці може стати поводження з відходами. У Швеції 99% сміття переробляють, тоді як у Полтаві більшість відходів досі потрапляє на переповнений полігон. Шведські експерти можуть надати цінну експертизу в цій сфері.

Людський вимір партнерства

 

«Україна набуває нову версію себе. Ми змінюємось. І, на жаль, війна є каталізатором величезних змін. Особистісні відносини й візити – це те, що рухає співпрацю вперед», — зазначила виконоюча обов’язків міського голови Полтави Катерина Ямщикова.

Сьогодні Полтава й Кальмар об’єднані не лише офіційною угодою — а спільними викликами, довірою та готовністю слухати й діяти разом. Бо партнерства між містами — це завжди про дружбу між людьми. І лише вони вирішують, наскільки ефективним воно буде.

Більше про візит делегації Кальмара до Полтави —  у статті від медіа ЗМІСТ.