05.12.2024

Три висновки з Брюсселю для уряду та асоціацій місцевого самоврядування

Делегація представників всеукраїнських асоціацій місцевого самоврядування повернулася з семінару в Брюсселі, присвяченому ролі громад у євроінтеграції.

Представники українських асоціацій місцевого самоврядування обмінювалися досвідом як із колегами з країн-кандидатів на членство в ЄС — Молдови, Грузії, Боснії та Герцеговини, Північної Македонії, Сербії, так і з асоціаціями країн-членів ЄС — Литви та Швеції. Під час семінару стало зрозуміло, що ступінь залучення місцевих органів влади дуже різниться у кожній із країн.


“Деякі уряди запрошують представників місцевого самоврядування на відбіркові зустрічі та залучають до переговорних робочих груп, в той час, як інші здебільшого ігноруються. Очікування від ЄС, що національні уряди повинні більш систематично залучати місцевий рівень. Це може допомогти згладити підготовку, уникнути дорогих помилок і посилити залучення громадян”, — підсумували семінар в SALAR International.

Основні висновки з семінару:

  1. Перемовини про вступ ведуть уряди країн, але понад 70% законодавства практично впроваджується на місцевому рівні. 
  2. Залучення місцевого самоврядування до переговорного процесу у кожній з країн-кандидатів є проблемним питанням, але, зрештою, уряди самі починають бачити вигоду із залучення практиків з місцевого самоврядування до переговорних груп, особливо коли питання стосуються регіонального розвитку, розвитку сільських територій та зелених трансформацій (переговорні розділи 22 та 27).
  3. Хоча більшість проєктів реалізовуватиметься на місцевому рівні, кошти від ЄС на їх реалізацію отримуватиме саме держава, тому важливо вибудовувати інфраструктуру на державному рівні, яка б дозволила громадам ефективно використовувати європейські фонди.

    Це включає:

  • дієву систему відбору, моніторингу та оцінки проєктів (Систему управління публічними інвестиціями);
  • створення оборотного фонду для співфінансування проєктів;
  • створення Національної агенції для підтримки громад у впровадженні проєктів.

Семінар для лідерів місцевого самоврядування організували Шведська асоціація регіональних влад та регіонів SALAR International та PLATFORMA. Cities4Cities дякує партнерам за можливість долучитися українським учасникам!

Сities4Cities | United4Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022. Сities4Cities було засновано німецьким містом Зіндельфінген під патронатом Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. United4Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів за підтримки Шведської агенції з міжнародної співпраці та розвитку (Sida). З 2024 року Сities4Cities | United4Ukraine є частиною флагманської програми Швеції для України по співпраці у сфері реформ Polaris “Підтримка багаторівневого врядування в Україні”.