This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Уроки транскордонного співробітництва для підготовки громад до вступу в ЄС
Транскордонні проєкти, що фінансуються Європейським союзом, є хорошим тренувальним майданчиком для громад, щоб підготуватися до освоєння європейських фондів, які стануть доступними громадам після вступу України в ЄС. Фактично, ці проєкти вже зараз впроваджують в Україні конкретні політики, стандарти та підходи ЄС до місцевого розвитку. Також, до транскордонних проєктів застосовуються ті самі підходи щодо адміністрування проєктів, їх моніторингу й оцінки, забезпечення прозорості, проведення закупівель, комунікації результатів тощо.
У цій статті ми зібрали ключові уроки із майже 20 літнього досвіду участі у європейських транскордонних проєктах українських громад.

Основне з завершального дня курсу “Євроінтеграція: вплив і можливості громад” від ініціативи Сities4Сities та шведсько-української Програми Polaris “Підтримка багаторівневого врядування в Україні”.
Лектори: Юлія Грицку, радниця Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та Ігор Попадюк, директор Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних відносин, туризму та промоцій Івано-Франківської міської ради;
Авторка статті: Марта Супрун
Про доступні фінансові можливості ЄС для українських громад читайте у статті.
Урок 1: Розбудовуйте довгострокові партнерства
Партнерство є одним із ключових принципів регіональної політики ЄС, завдяки якому вирішуються спільні проблеми і долаються виклики.
Для пошуку партнерів для проєктів можна використовувати різноманітні платформи та майданчики, серед яких:
-
- KEEP database – платформа, що містить дані про партнерів та реалізовані проєкти в рамках програм Interreg: https://keep.eu/partners/
- Офіційні платформи програм транскордонного співробітництва, наприклад:
Також, в пригоді стануть мережеві заходи та форуми, як от щорічні зустрічі Interreg, ENI CBC та інших програм, а також галузеві конференції та семінари з міжнародного співробітництва.
Від того, наскільки ефективною є комунікація з партнерами великою мірою залежить успіх проєкту. Тому, важливо підтримувати особистий контакт з партнерами, розуміти відмінності в робочих культурах, долати мовні бар’єри. Налагодити системну та ефективну комунікація допоможуть онлайн-інструменти, такі як: MS Teams, Slack, Asana, Trello, та проведення регулярних онлайн зустрічей.
Також, важливо працювати з партнерами над подоланням адміністративних бар’єрів, які призводять до затримки та ефективності проєктів та виникають через відмінності у законодавстві країн-партнерів, складні процедури узгодження та довготривалі бюрократичні процеси, як от оформлення дозволів та ліцензій на будівництво.
Для того, щоб ефективно долати адміністративні бар’єри для реалізації проєктів важливим є:
- Формування єдиної координаційної групи з представниками всіх партнерів.
- Використання зовнішніх юридичних консультантів для прискорення процесів.
- Узгодження процедур ще на етапі підготовки заявки.
Урок 2: Забезпечуйте фінансову сталість проєктів
Транскордонні проєкти часто постають перед труднощами, які можуть сповільнити або навіть зупинити їх реалізацію. До найпоширеніших належать:
- Затримки платежів – гранти ЄС виплачуються траншами, але процес погодження платежів може тривати до 6 місяців.
- Валютні ризики – через коливання курсу євро та національних валют бюджети можуть потребувати коригування.
- Вимоги щодо співфінансування – більшість програм вимагають від партнерів вкладення власних коштів (10-20%).
Для того, щоб подолати можливі труднощі важливо завжди формувати резервний бюджет (10-15% від загальної суми), за можливості залучати додаткові джерела фінансування та готувати альтернативні сценарії фінансування у разі затримок виплат.
Фактично, досвід Івано-Франківська, який зараз реалізує проєктів на понад 146 млн грн і найбільша частка серед цієї суми припадає саме на кошти Європейського союзу, показує, що для реалізації проєкту необхідно мати 50-60% оборотних коштів від його вартості. Для цього, місто щорічно закладає кошти у річному бюджеті. Після звітування і реалізації проєкту ці кошти повертаються на рахунок міста. Фактично на співфінансування проєктів місто закладає третину свого бюджету розвитку.
Урок 3: Розвивайте й зберігайте команду проєктних менеджерів
Більшість громад України демонструють низьку спроможність для участі в програмах транскордонного співробітництва. Спонтанне опитування учасників курсу з міжнародної співпраці Cites 4 Cities | United 4 Ukraine у січні 2024 року показало, що лише 15 % присутніх на курсі представників громад, які взяли участь в опитуванні (120 осіб), мають англомовних проєктних менеджерів в командах.
Загалом, через війну в Україні спостерігається дефіцит кваліфікованої робочої сили. Водночас заробітні плати посадових осіб місцевого самоврядування є неконкурентними в порівнянні з бізнесом чи міжнародними організаціями. В Україні, на відміну від багатьох країн Європи, немає законних механізмів, щоб платити зарплату посадовим особам, які залучаються до реалізації проєктів за кошти міжнародних проєктів. Це ставить потенційних заявників з України у невигідне становище у порівнянні з іншими заявниками з країн ЄС та, загалом, зменшує можливості громад розробляти та реалізовувати проєкти.
Верховна рада України проголосувала у першому читанні проєкт “Закону про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання участі державних органів та органів місцевого самоврядування в реалізації програм та проєктів міжнародної технічної допомоги та транскордонного співробітництва”, який покликаний розв’язувати це питання. Однак, законопроєкт так і не був фінально затверджений.
Водночас якщо проєкти треба реалізовувати вже сьогодні, альтернативним рішенням може бути створення за прикладом Івано-Франківська в громадах посад інспекторів з проєктної роботи, які не є посадовими особами та наймаються для роботи над конкретним проєктом. Цей формат дозволяє громадам виконувати вимогу більшості програм щодо того, що працівники проєкту мають бути працевлаштованими в організації, яка реалізує проєкт.
Урок 4: Потрібна підтримка на державному рівні
Ефективне освоєння громадами та регіонами коштів Європейського союзу є прямим інтересом держави, тому у більшості європейських країн створюються спеціальні механізми стимулювання участі потенційних заявників в конкурсах проєктів.
Найвагомішим методом підтримки державою заявників є створення Оборотних фондів (Revolving fund), які дозволяють бенефіціарам проєктів безвідсотково залучати кошти для реалізації проєктів. Після завершення проєкту та успішного звітування організації, що реалізували проєкт і отримали транш від ЄС повертають ці кошти назад у фонд. У випадку Чорногорії для старту такого фонду знадобилося всього 2 млн євро. Якщо порівняти розміри держав і можливості залучення фінансування, в Україні для започаткування такого фонду було б достатньо близько 20 млн євро.
Також, більшість бенефіціарів, які отримують фінансування від ЄС часто зіштовхуються з адміністративними бар’єрами на етапі реалізації і важливим кроком було б створення консультаційного органу, який би міг консультувати громади.
Про курс
Курс від Cities4Cities «Євроінтеграція: вплив та можливості громад» додасть впевненості у цій темі всім, хто бере участь у подіях європейського рівня, та допоможе якісніше вести переговори з міжнародними партнерами та чіткіше формулювати свої пріоритети розвитку на найближчі роки.
Курс створений за підтримки флагманської програми Швеції для України Polaris “Підтримка багаторівневого врядування в Україні”.
Cities4Cities | United4Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022. Cities4Cities було засновано німецьким містом Зіндельфінген під патронатом Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. United4Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів за підтримки Шведської агенції з міжнародної співпраці та розвитку (Sida). З 2024 року Cities4Cities | United4Ukraine є частиною флагманської програми Швеції для України Polaris “Підтримка багаторівневого врядування в Україні”.