21.05.2025

Від Львова до Харкова: Україна та Швеція запускають 11 нових муніципальних партнерств

Упродовж двох днів, 20-21 травня, у Швеції відбувся Другий Шведсько-український форум муніципальних партнерств. У межах форуму відбулося підписання двох угод: між Івано-Франківськом і Лулео, а також між Чугуєвом і Дандеридом. Загалом, у часі форуму Україна та Швеція встановили та поглибили 11 партнерств між муніципалітетами.

Це вже другий форум, присвячений співпраці муніципалітетів обох країн. Перший, у червні 2023 року, заклав основу співпраці. Сьогодні відомо про понад 40 активних шведсько-українських партнерств.

«Українські громади щиро вдячні Швеції за допомогу й підтримку. Водночас сьогодні ми будуємо рівноправне партнерство. Завдяки нашому щоденному досвіду стійкості ми готові стати джерелом нових знань — знань, якими ділимося з нашими шведськими друзями», — зазначив Андрій Плахотнюк, Посол України у Швеції.

Серед учасників форуму — 11 пар шведсько-українських муніципалітетів: Венерсборг – Ямпіль, Гельсінгборг – Вінниця, Готланд – Берислав, Дандерюд – Чугуїв, Еребру – Харків, Еслев – Хотин, Карлскуґа – Шепетівка, Крістіанстад – Умань, Лулео – Івано-Франківськ, Норрчепінг – Херсон, Уппсала – Львів.

Деякі з них бачились наживо вперше. Деякі — вже мають досвід спільної роботи, взаємних візитів і навіть перебування на деокупованих територіях. А кілька українських мерів одразу після форуму вирушили до шведських громад із робочими візитами. Також усі пари напрацювали план розвитку партнерства на наступні пів року.

«Цей форум — визнання вашого лідерства та співпраці. Чи ви тільки починаєте, чи вже реалізуєте спільні проєкти — ви допомагаєте будувати демократичну, стійку та європейську Україну. Ми тут, щоб підтримати вас у наступних кроках», — наголосив Раян Нокс, керівник SALAR International

Форум — це не лише офіційна програма. Це живий діалог про те, як співпраця на рівні муніципалітетів може дати реальні результати. Однією з ключових дискусій стала панель про те, чому шведські громади хочуть вчитися в українських — зокрема, у сфері цифровізації, дій в умовах кризи та мобілізації громадського ресурсу.

«З досвіду Cities4Cities найбільш сталі партнерства ті, які рівноправні. Україна дуже сильна у темі цифровізації та стійкості, наприклад. Громади у нашій мережі вже навчають європейські, як готуватися до блекаутів, менеджменту у кризових ситуаціях, безпеки дітей у школах. Натомість українські громади не очікують генератора від партнерства — їм потрібен досвід на шляху до євроінтеграції, і вони також готові ділитися своїм», — Світлана Блінова, координаторка ініціативи Cities4Cities

«Від імені SALAR бажаю вам якнайбільших успіхів у ваших партнерствах — тут, на цьому форумі, і в усій важливій роботі, яка попереду. Українські друзі, пам’ятайте: ви не самі — і ніколи не будете. Кожна шведська громада та регіон твердо стоять поруч з вами», — сказав Мартін Хомберґ, SALAR.

  • У межах форум підписали два меморандуми про співпрацю: між шведським Дендеридом та українським Чугуєвом, між Лулео та Івано-Франківськом.

Другий Форум муніципального партнерства організовано SALAR International за фінансування Sida — у межах програми Polaris в Україні. Захід реалізовано ініціативою Cities4Cities, частиною Програми Polaris.

 

Довідка:

До 2022 року єдиним активним партнерством між українською та шведською громадами була співпраця зі Зміївкою (нині — частина Бериславської громади, Херсонська область). Це село — єдине історичне шведське поселення в Україні. Проте саме після початку повномасштабної війни муніципальні зв’язки переросли в системну співпрацю. У цей момент з’явилася ініціатива Cities4Cities — як міст між муніципалітетами України та Європи. На сьогодні, за підтримки SALAR International, Cities4Cities вже допомогла започаткувати понад 70 муніципальних партнерств Україна-ЄС.

Cities4Cities
Міжнародна ініціатива, яка об’єднує муніципалітети України та ЄС задля побудови сталих міжмуніципальних партнерств та обміну досвіду. Співзаснована SALAR International, Cities4Cities нині є частиною Програми Polaris.

Програма Polaris (2024–2028)
Програма, яку реалізує SALAR International, зміцнює систему багаторівневого врядування в Україні, підтримує органи місцевого самоврядування, сприяє євроінтеграції та допомагає громадам відігравати провідну роль у процесах відновлення.

SALAR International
Частина Шведської асоціації місцевих органів влади та регіонів (SALAR), яка працює на міжнародному рівні для зміцнення місцевого самоврядування та демократії через розвиток спроможностей і міжнародну співпрацю. Спираючись на експертизу SALAR та досвід Швеції у сфері місцевого самоврядування та децентралізації, SALAR International розробляє та впроваджує проєкти, адаптовані до викликів і реалій країн-партнерів.