Васильківська громада

Київ
Population:

Населення – 45 864 мешканців (станом на момент утворення громади у 2020 році).

До складу Васильківської територіальної громади входять: 1 місто (Васильків) та 19 сіл.

Історія

Адміністративний центр громади місто Васильків – одне з найдавніших в України. Воно було засновано у 988 році князем Володимиром, як один з пунктів на річці Стугні для захисту Києва. Тому в літописах з Х по ХІІ століття згадки міста пов’язані з бойовими діями. Сучасний Васильків мав важливе значення для оборони Київської Русі та її столиці від ворогів. 

У 1240 році Васильків було зруйновано під час навали монголів. Місто занепало і перетворилося на невелике селище. Його поступове відродження почалось у 70-х роках ХVІ століття.

Собор Антонія та Феодосія. Фото: Вікіпедія
Собор Антонія та Феодосія. Фото: Вікіпедія

Собор Антонія та Феодосія

Однією з ключових історичних пам’яток міста є Собор Антонія і Феодосія. Він розташований на пагорбі серед давніх валів. Побудували пам’ятку в середині XVIII століття. Головна святиня собору – чудотворна ікона Божої Матері Триручниці.

Всесвітньо відомий півник з Василькова

Після деокупації Київської області весь світ облетіло фото з Бородянки, на якому зображена кухонна шафа з вцілілим після обстрілів керамічним півником. Його прозвали символом незламності українців.

Шафка у Бородянці з вцілілим півником
Шафка у Бородянці з вцілілим півником

Ці керамічні фігурки раніше вироблялись власне у Василькові. Тут  функціонував завод з виготовлення майолікових виробів (керамічного посуду та звірів). Наразі виробництво хочуть відновити. У місті є необхідні для цього печі, промислова лінія, художники. Єдина проблема – раніше глину для цих виборів завозили з Донецької області, що наразі через часткову її окупацію та воєнні дії неможливо.

Розвиток транспорту

У грудні 2021 року з Василькова до Києва було запущено прямі поїзди. У рамках президентської програми «Велике будівництво» «Укрзалізниця» провела реконструкцію залізничної інфраструктури. Завдяки цьому приміські поїзди почали курсувати безпосередньо до центру Василькова. Мова про 18 сучасних електропоїздів, які долають відстань до столиці всього за 37 хвилин.

Сучасні електропоїзди, які курсують з Василькова до Києва.
Сучасні електропоїзди, які курсують з Василькова до Києва.

Притулок для жінок, які постраждали від домашнього насильства

Васильківський район став першим у області, в якому в 2019 році відкрили комунальний заклад для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Наразі там знаходяться жінки-жертви домашнього насилля з усієї України та вимушені через воєнні дії переселенці.

Права тварин

Подібно до багатьох європейських країн, у Васильківській міській раді живе кішка Вікторія. Декілька років тому вона прибилась до міськради, тут її залишили. Тепер Вікторія – улюблениця всіх працівників та відвідувачів міськради. Станом на зараз у міскраді живе не лише вона, але й п’ятеро кошенят.

Громада і війна

Васильків з 24 лютого став одним з епіцентрів ракетних ударів Росії по України. Це багато у чому пов’язано з розташуванням там військових частин та аеродрому. Свої перші враження від 24 лютого радниця міської голови Ольга Клочко описує словами: «Відкрили штори, а в городі – ракета».

Зруйнований російськими ракетами навчальний заклад у Василькові
Зруйнований російськими ракетами навчальний заклад у Василькові

Російські військові спочатку били ракетами по місту. За словами радниці міської голови, у перший тиждень повномасштабної війни 7% всіх ракетних ударів по Україні були завдані по Василькову. Також у перші дні протистояння поблизу міста було збито російський ІЛ-76 з десантом. Однак його частина змогла висадитись, і на центральних вулицях міста тривали запеклі бої. Паралельно внаслідок обстрілу почалась пожежа на місцевій нафтобазі. Попри це, українські захисники відстояли Васильків.

Сюжет українських телеканалів про ситуацію у місті після боїв та обстрілів міста. Джерело: ТСН

Наталія Баласинович
Наталія Баласинович

Васильківська міська голова

Васильківською міською головою є Наталія Баласинович. Народилась та виросла на Київщині. Закінчила Київський національний університет ім.Тараса Шевченка у 2006 та 2009 роках. Отримала дві вищі освіти. У жовтні 2020 році обрана головою Васильківської міської ради. Балотувалася як самовисуванка.

Стратегія розвитку

У Стратегії розвитку міста Васильків-2030 стратегічні пріоритети визначено так: 

  • формування сильної місцевої громади та взаємодія влади з громадою; 
  • економічний розвиток, спрямований на високий та якісний рівень життя; 
  • якість соціального життя та благополуччя мешканців;
  • сталий економічний розвиток та покращення якості надання комунальних послуг; 
  • збалансований просторовий розвиток; 
  • розвиток туризму в місті; 
  • співпраця на міжрегіональному та міжнародному рівнях.
Міста-побратими
Томашів-Любельський (Польща)
Томашів-Любельський (Польща)
Горі ( Грузія)
Горі ( Грузія)
If you want to contact an Ukrainian community or have additional questions regarding the project please contact us: [email protected]