07.10.2024

День співпраці Interreg: як долучатись до програм

Вперше Україна масштабно долучилася до відзначення Дня співпраці Interreg. Під час заходу не лише підбивали підсумки, але й ділилися корисними порадами.

Статтю підготовлено Cities4Cities | Untied4Ukraine за підтримки шведсько-української програми Polaris: Підтримка багаторівневого управління в Україні

2 жовтня Секретаріат Кабінету Міністрів України у співпраці з ініціативою Сities4Cities | United4Ukraine вперше організували масштабне відзначення Дня співпраці Interreg, до якого долучилося понад 800 учасників – представників громад, державних органів, навчальних закладів, громадських організацій. Онлайн-захід зібрав разом представників Європейської комісії та усіх програм Interreg, в яких Україна може брати участь. Також, під час Дня співпраці презентували приклади успішно реалізованих проєктів та обговорили, як зробити так, щоб з українського боку їх ставало все більше.

Interreg – на шляху до ЄС

Масштаби співпраці між Україною та ЄС в програмах Interreg зростають кожного року і за бюджетом і за кількістю проєктів. Сьогодні це вже 8 програм – 3 програми транскордонного співробітництва, для прикордонних областей, що межують з найближчими сусідами з ЄС — Польщею, Румунією, Угорщиною та Словаччиною, 2 транснаціональні програми – Басейну Чорного моря та Дунайська транснаціональна програма, а також 3 нові програми міжрегіонального співробітництва, до яких Україна долучилася лише цього року – Interreg Europe, URBACT та EPSON (як спостерігач). 

У новому програмному періоді 2021-2027 рр. заявники з України вже реалізують 167 проєктів на суму понад 91 млн євро. І це ще не повний обсяг інвестицій – очікується, що до кінця року будуть оголошені результати за кількома нещодавніми конкурсами. Також, попереду у програм конкурси малих проєктів, які особливо підійдуть для новачків, які хочуть спробувати себе у програмах Interreg. Такі проєкти допоможуть побудувати партнерства і процеси, які стануть основою для подачі нових великих проєктів.

Ми продовжуватимемо підтримувати Україну. У рамках програм Interreg Україна має можливість отримувати досвід роботи з європейськими фондами загалом, під пильним оком спільних з країнами ЄС секретаріатів і тим самим наближати вступ України до ЄС”,закцентувала представниця Генерального директорату регіональної політики Європейського союзу (DG Regio) Крістіна Антоніу.

Крістіна Антоніу, керівник підрозділу співпраці з зовнішніми регіонами DG Regio
Крістіна Антоніу, керівник підрозділу співпраці з зовнішніми регіонами DG Regio

Зокрема, завдяки проєктам українські організації мають можливість обмінюватися досвідом з колегами у таких важливих сферах як захист навколишнього середовища, охорона здоров’я, збереження культурної спадщини, цивільний захист та безпека, освіта, культура та інших. Також, учасники проєктів здобувають важливий досвід проведення закупівель та звітування за європейськими вимогами. 

Також, постійно розширюється географія залучення українських партнерів. Так, Дунайська програма в часі війни прийняла рішення про можливість реалізації проєктів організаціями на всій території України. Так само і нові програми Interreg Europe та URBACT — це можливість для всіх громад вивчати кращі практики європейських колег та впроваджувати інноваційні підходи до розробки місцевих політик.

Як реалізовувати успішні проєкти Interreg

Під час Дня співпраці презентували приклади успішно реалізованих проєктів та обговорили, як зробити так, щоб з українського боку їх ставало все більше.

Зокрема, важливим аспектом успішної участі в проєктах Interreg є можливість забезпечувати співфінансування у розмірі 15-20%. Водночас перерахування траншів по проєкту відбувається після проміжного звітування, і організації мають бути готовими інвестувати також додаткові кошти в реалізацію проєкту до надходження чергового траншу, щоб вчасно реалізувати проєкт.

Участь в проєктах Interreg – це довга дорога, до якої слід добре підготуватися, зокрема налагодити партнерства з відповідними організаціями в інших країнах ЄС. Для налагодження партнерства важливий особистий контакт з партнерами. Якщо у вас не має власного великого досвіду, шукайте партнерів, в яких такий досвід є і які готові бути головними партнерами у проєкті.

Беріть участь в європейських заходах

 

Беріть участь в європейських заходах, які організовують програми. Найближча така подія — Фестиваль URBACT у Вроцлаві 8-10 квітня, буде корисною, для українських міст, що планують долучатися до програми URBACT.

Серед яскравих прикладів, корисним є досвід Вознесенської громади на Миколаївщині, які вже реалізовують проєкт «Інноваційна комунікація», орієнтований на місцеві малі та середні підприємства, в рамках програми Interreg Europe.

Опісля активних бойових дій в громаді, Вознесенська міська громада зрозуміла, що без розвитку та підтримки бізнесу економічно регіон не відбудувати. Тому цей м’який проєкт Interreg Europe збігався з уже напрацьованим стратегіям. Його мета — консультування та інформування бізнесу про можливості розвитку, обмін практиками між усіма партнерами проєкту.


“Наша представниця міської ради брала участь в конференції Interreg Europe, де команди шукали собі партнерські організації й працювали над пошуком нових ідей. І завдяки цій участі ми підсилили співпрацю з італійськими партнерами, яку розпочали із Cities4Cities, і фактично дійшли домовленості про реалізацію цього проєкту”, заначила  Вікторія Бальцер, секретар Вознесенської міської ради.

Проєкт розпочався у 2023 році й включає сім країн-партнерів: Румунію, Латвію, Словенію, Францію, Ірландію, лідерську Італію та з весни 2024 року Україну. Попереду у Вознесенська перший досвід звітування в рамках Interreg Europe.

Звертайтеся до бранч-офісів програм в Україні

Із Презентації Департаменту координації міжнародної технічної допомоги Секретаріату Кабінету міністрів України
Із Презентації Департаменту координації міжнародної технічної допомоги Секретаріату Кабінету міністрів України

Для допомоги потенційним заявникам і бенефіціарам програми створюють свої представництва, або бранч-офіси у областях, які беруть участь в програмах. Вони є надійними  помічники для тих, хто хоче брати участь в конкурсах проєктів та супроводжують проєкти, які вже реалізовуються. Дізнайтеся, де розташований бранч-офіс програми, яка вас цікавить, і тримайте з ними постійну комунікацію.

Ще на етапі старту проєкту необхідно думати про звітування та фінальний аудит та ретельно збирати підтверджувальні документи – не лише фінансові, як договори та акти, але й практичні підтвердження закуплення товарів чи надання послуг. Це можуть бути фотографії заходів та придбаних товарів, списки учасників заходів, напрацьовані в рамках проєкту стратегічні документи чи розроблені макети. Аудит всіх проєктів Interreg в Україні здійснює Державна аудиторська служба України. Висновки залучених приватних аудиторів до уваги не беруться.

“Ми бачимо великий ентузіазм і бажання українських організацій брати участь в програмах Interreg”, каже Карлос Боланос, керівник команди експертів проєкту TESIM, що надає методологічну підтримку потенційним заявникам, і додає:Завжди добре, щоб до проєктів долучалися нові люди. Тож, якщо ви вирішили стати на цей шлях, то не лякайтеся ні конкуренції, ні правил. Все це можна зробити

Якщо хочете дізнатися більше про можливості участі громад у європейських програмах, доєднуйтесь до онлайн-курсу “Євроінтеграція для українських муніципалітетів“ на освітній платформі Cities4Cities Academy.

Довідково:

Секретаріат Кабінету Міністрів України — Національний орган управління програм Interreg та Interreg NEXT в Україні.

Сities4Cities | United4Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022. Проєкт допомагає українським громадам налагодити міжмуніципальні партнерства з муніципалітетами країн Європи.

United4Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida). Сities4Cities було засновано містом Зіндельфінден (Німеччина) під патронатом Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи.

Стратегічні партнери: Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація ОТГ.