23.10.2023

Нова програма INTERREG Europe для українських громад: заявки приймають з 1 січня

Делегація українських мерів та експертів Cities 4 Cities |  United 4 Ukraine  взяли участь в Європейському тижні регіонів та міст у Брюсселі 9-12 жовтня та зібрали найактуальніші новини з Європи для українських громад. 

У тонкощах програми розбиралася експертка Cities 4 Cities | United 4 Ukraine Марта Супрун.

Стенд Interreg Europe на Європейському тижні регіонів та міст
Стенд Interreg Europe на Європейському тижні регіонів та міст

З 1 січня 2024 року всі українські громади без виключення мають право подаватися на європейську програму Interreg Europe, основною метою якої є покращення політик та практик у сфері місцевого самоврядування, використовуючи найкращий досвід муніципалітетів Європи.

Бюджет програми до 2027 року складає 379 млн євро. Участь в програмі беруть представники міст та регіонів з 36 країн Європи – 27 країн-членів ЄС, Швейцарії, а з нового року також, Україна, Молдова та країни Західних Балкан — Боснія і Герцеговина, Албанія, Сербія, Північна Македонія та Чорногорія.

В рамках програми громади можуть брати участь в конкурсах проектів з обміну досвідом, разом з Європейськими партнерами, а також користуватися експертизою Платформи з вивчення практик (Policy learning platform).

Особливості реалізації проектів Interreg Europe

Співфінансування проектів є основною діяльністю в рамках програми INTERREG Europe. Цікаво що, майже 90% регіонів ЄС, а це понад 2000 організацій з європейських країн, вже взяли участь в проектах INTERREG. Реалізовані проекти є основою для бази кращих практик місцевого розвитку, яких на сьогодні вже понад 3000. 

Конкурси проектів із обміну досвідом проводяться одночасно за 6 пріоритетними напрямками:

  • “Розумна Європа”
  • Зелена Європа
  • Об’єднана Європа
  • Соціально відповідальна Європа
  • Європа ближча до громадян
  • Краще регіональне врядування

В рамках програми покривається 80% вартості проекту для громад та регонів та 70% для неурядових організацій. Тож, перед подачею заявки слід зважити на наявність джерел співфінансування активностей в рамках проектів.

Участь у конкурсі можуть брати муніципалітети, регіони та неурядові організації, які працюють у сфері місцевого розвитку. Середній розмір консорціуму партнерів складає 7-10 партнерів із різних європейських країн, тож залучення українських громад до таких консорціумів залежатиме від того, наскільки активно українські громади будуть брати участь в нетворкінгових зустрічах та подіях європейського рівня, а також онлайн заходах із пошуку партнерів.

На сайті програми зацікавлені організації можуть реєструватися для пошуку партнерів. Зараз на сайті зареєстровано понад 7000 зацікавлених організацій з всієї Європи. 

Як долучитися до проєктів, які вже реалізуються?

Розуміючи, що багато нових країн-учасниць програми не мають поки прямих контактів з потенційними партнерами в Європі, програма надала можливість організаціям із цих країн долучитися до вже затверджених проектів в рамках попередніх 2 конкурсів – по 2 нових партнери до кожного консорціуму партнерів. Це означає, що якщо ви знайдете проєкт, який відповідає вашим пріоритетам та дійдете згоди із їх виконавцями — ви зможете вже долучитися до його реалізації без конкурсу. 

Зі списком вже затверджених проектів можна ознайомитися на сайті програми, у розділі “Затверджені проекти”. Серед проектів є багато актуальних для українських громад, що стосуються переробки сміття, збереження природи, енергоефективності, розвитку сільських територій, підтримки молодіжного підприємництва тощо. В описі кожного проекту є перелік організацій, які реалізують проект. Якщо якась тема з уже відібраних проектів актуальна для Вашої громади — напишіть цим організаціям і виявіть бажання долучитися.

Нові конкурси проектів 

Кожного року програма відкриває нові конкурси проектів. Найближчі стартуватимуть у квітні 2024 та на початку 2025 року, тож українським громадам вже зараз слід шукати партнерів та напрацьовувати ідеї проектів.

Платформа з вивчення практик — унікальна можливість для українських громад

Ще однією унікальною можливістю для українських громад в рамках програми є можливість отримати експертну підтримку від європейських муніципалітетів чи регіонів для розв’язання конкретної проблеми місцевого розвитку. 

На сайті програми ви можете надіслати запит на отримання експертної оцінки (peer review) – дводенної глибинної консультації експертів програми для саме вашої громади, або проведення тематичної сесії (matchmaking session) онлайн на певну тему, із залученням різних муніципалітетів чи регіонів, які зіштовхуються зі схожою проблемою.

Наприклад, болгарський вугільний регіон Стара Загора, завдяки експертній підтримці колег з Чехії, Данії, Греції та ресурсного центру Європейської комісіїв рамках програми, зміг трансформуватися в регіон зеленої енергетики, перекваліфікувати працівників шахт та отримати великий грант від ЄС для створення підприємств альтернативної енергетики.

Чому українським громадам варто спробувати?

Важливість програми полягає у тому, що саме через неї українські громади зможуть підготуватися до роботи з структурними фондами ЄС, доступними країнам членам, а також великих тематичних програм. Ця програма фактично є вхідним квитком в європейське співтовариство муніципалітетів та регіонів, можливістю знайти партнерів для реалізації проектів та підвищити власні компетенції.

 

Команда ініціативи Cities4Cities| United4Ukraine регулярно слідкує за актуальними для місцевого самоврядування новинами та проводить інформаційні сесії та вебінари. Тож, слідкуйте за анонсами у соціальних мережах: Фейсбук та Телеграм.

Сities 4 Cities | United 4 Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022. Проєкт допомагає українським громадам налагодити міжмуніципальні партнерства з муніципалітетами країн Європи. 

Сities 4 Cities було засновано містом Зіндельфінден (Німеччина) під патронатом Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. United 4 Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів (Україна) за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida).

Стратегічні партнери: Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація ОТГ.